OIE

Početak izgradnje vetroparka Gvozd očekuje se 2020.

Foto: Pixabay

Objavljeno

07.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) počeće radove na izgradnji vetroparka Gvozd 2020. godine, izjavio je nedavno izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i inženjering u EPCG Ivan Mrvaljević.

Puštanje vetroparka Gvozd u rad očekuje se 2022. godine, rekao je Mrvaljević na okruglom stolu nevladine organizacije Green Home, prenose mediji.

U okruglom stolu učestvovao je i Nikola Vujović, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije, koji je rekao da se puštanje u rad vetroparka Možura očekuje u narednim danima. Planira se da vetroelektrana Možura instalisane snage 46 MW u 2019. proizvede 118,8 GWh električne energije.

Prema rečima Mrvaljevića, u završnoj fazi je rad na studiji o vetropotencijalu koja će biti ključna u pregovorima o finansiranju projekta izgradnje vetroparka Možura.

EPCG je prošle godine potpisala Memorandum o razumevanju sa austrijskom firmom Ivicom Holding GmbH u vezi sa projektom izgradnje vetroparka Gvozd snage 50 MW i godišnje proizvodnje 140 GWh električne energije.

EPCG je tada saopštila da bi finansiranje za projekat vetroparka na lokaciji Gvozd-Krnovo bilo u formi kredita, koji bi najvećim delom bili obezbeđeni kod međunarodnih finansijskih institucija, bez primene podsticajnih cena tzv. fid-in tarifa.

Izvršni direktor kompanije Ivicom Krešimir Čondić izjavio je da ga raduje činjenica da će sa EPCG, na istom lokalitetu, nastaviti sa radom, jer je njegova kompanija bila uključena u izradu projekta vetroelektrane na Krnovu.

Vetropark Krnovo instalisane snage 72 MW, koji su izgradili francuska kompanija Akuo Energy i Ivicom, je počeo sa radom u novembru 2017. godine. U međuvremenu je kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potpisala ugovor sa kompanijom Akuo o kupovini 49% operatora vetroparka, firme Krnovo Green Energy.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

7. februar 2019. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

7. februar 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

7. februar 2019. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

7. februar 2019. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini