Otpad

Počela izgradnja stovarišta radioaktivnog otpada u Bugarskoj

Photo: Pixabay

Objavljeno

01.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bugarska vlada je pokrenula izgradnju stovarišta u kome će se skladištiti nisko i srednje radiokativni otpad. Ministarka energetike Temenužka Petkova je prisustvovala svečanosti povodom početka radova na izgradnji stovarišta u kome će se uglavnom skladištiti otpad iz ćetiri ugašena nuklearna reaktora iz centrale Kozloduj.

Svečanosti je prisustvovao i Diljan Petrov, direktor državnog preduzeća za radioaktivni otpad koje će upravljati stovarištem i koje je bilo odgovorno za gašenje četiri zastarela reaktora u centrali Kozloduj i uklanjanje radioaktivnog otpada iz njih.

Bugarski mediji su javili da je stovarište rovovskog tipa i da će imati višestruke barijere kao zaštitu, dodajući da će radioaktivni otpad biti zapečaćen u kontejnerima od armiranog betona. U stovarištu će se skladištiti otpad iz reaktor kao i industrijski, medicinski i drugi otpad.

Bugarski mediji su javili da se u tom stovarištu neće skladištiti visoko radioaktivni otpad ili potrošeno nuklearno gorivo iz ugašenih reaktora u Kozloduju. Ono se nalazi u zoni nadgledanja u krugu od tri kilometara od te jedine bugarske nuklearne centrale i imaće kapacitet veći od 130,000 kubnih metara. U stovarištu će se skladištiti radioaktivni otpad po završetku radova od 2021. godine i ono će biti u upotrebi oko 60 godina posle čega će biti zatvoreno i kontrolisano sledećih 300 godina.

Prva faza izgradnje stovarišta se finansira bespovratnim zajmom u vrednosti od 71,8 milion evra koji je obezbedio Međunarodni fond za podršku gašenju reaktora u Kozloduju. Taj fond administrira Evropska banka za obnovu i razvoj.

Bugarsko državno preduzeće za radioaktivni otpad je ugovorilo izgradnju stovarišta sa konzrocijumom Nukem Technologies čiji vlasnik su ruska firma AtomStroyExport i četiri bugarske firme.

Bugarska se obavezala na izgradnju stovarišta i gašenje četiri sovjetska reaktora u Kozloduju tokom procesa pristupanja Evropskoj uniji. Evropska komisija je klasifikovala te reaktor tipa V-230 model VVER-440 kao tip koji se ne može unapređivati.

Bugarska u centrali Kozloduj ima još dva ruska reaktora snage 1.000 megavata.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

baterije otpad

Baterije od otpadnih molekula bi mogle skladištiti obnovljivu energiju

1. septembar 2017. - Naučnici u Americi su razvili proces proizvodnje baterija od organskog industrijskog otpada

U Severnoj Makedoniji niz projekata skladistenja energije

U Severnoj Makedoniji u toku niz projekata u segmentu skladištenja energije

1. septembar 2017. - Severna Makedonija pregovara o projektu fabrike baterija vrednom do 360 miliona evra, izjavio je premijer Hristijan Mickoski

hrvatska subvencije zelena tranzicija ministarstvo fzoeu

Hrvatska će 2025. podeliti subvencije od 652 miliona evra za zelenu tranziciju

1. septembar 2017. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavili su godišnji plan javnih poziva

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

1. septembar 2017. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima