Otpad

Počela izgradnja stovarišta radioaktivnog otpada u Bugarskoj

Photo: Pixabay

Objavljeno

01.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bugarska vlada je pokrenula izgradnju stovarišta u kome će se skladištiti nisko i srednje radiokativni otpad. Ministarka energetike Temenužka Petkova je prisustvovala svečanosti povodom početka radova na izgradnji stovarišta u kome će se uglavnom skladištiti otpad iz ćetiri ugašena nuklearna reaktora iz centrale Kozloduj.

Svečanosti je prisustvovao i Diljan Petrov, direktor državnog preduzeća za radioaktivni otpad koje će upravljati stovarištem i koje je bilo odgovorno za gašenje četiri zastarela reaktora u centrali Kozloduj i uklanjanje radioaktivnog otpada iz njih.

Bugarski mediji su javili da je stovarište rovovskog tipa i da će imati višestruke barijere kao zaštitu, dodajući da će radioaktivni otpad biti zapečaćen u kontejnerima od armiranog betona. U stovarištu će se skladištiti otpad iz reaktor kao i industrijski, medicinski i drugi otpad.

Bugarski mediji su javili da se u tom stovarištu neće skladištiti visoko radioaktivni otpad ili potrošeno nuklearno gorivo iz ugašenih reaktora u Kozloduju. Ono se nalazi u zoni nadgledanja u krugu od tri kilometara od te jedine bugarske nuklearne centrale i imaće kapacitet veći od 130,000 kubnih metara. U stovarištu će se skladištiti radioaktivni otpad po završetku radova od 2021. godine i ono će biti u upotrebi oko 60 godina posle čega će biti zatvoreno i kontrolisano sledećih 300 godina.

Prva faza izgradnje stovarišta se finansira bespovratnim zajmom u vrednosti od 71,8 milion evra koji je obezbedio Međunarodni fond za podršku gašenju reaktora u Kozloduju. Taj fond administrira Evropska banka za obnovu i razvoj.

Bugarsko državno preduzeće za radioaktivni otpad je ugovorilo izgradnju stovarišta sa konzrocijumom Nukem Technologies čiji vlasnik su ruska firma AtomStroyExport i četiri bugarske firme.

Bugarska se obavezala na izgradnju stovarišta i gašenje četiri sovjetska reaktora u Kozloduju tokom procesa pristupanja Evropskoj uniji. Evropska komisija je klasifikovala te reaktor tipa V-230 model VVER-440 kao tip koji se ne može unapređivati.

Bugarska u centrali Kozloduj ima još dva ruska reaktora snage 1.000 megavata.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

1. septembar 2017. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala

bih nova alumina energana otpad spaljivanja struja deponije

Nova Alumina želi da izgradi energanu na komunalni otpad kako bi prestala da koristi ugalj

1. septembar 2017. - Kompanija Nova Alumina planira da izgradi energanu na alternativna goriva, pre svega na komunalni otpad, kako bi zamenila ugalj

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

1. septembar 2017. - Lafarge Srbija, Elixir Group i Moravacem će kupiti 30 miliona tona pepela od Elektroprivrede Srbije u narednih deset godina

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

1. septembar 2017. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede