Zajednički projekat plutajuće vetroelektrane od dva gigavata u Irskoj najavili su lokalno ribarsko udruženje i kompanija koja se bavi razvojem i implementacijom tehnologije zelene energije. Ovo je prva saradnja na svetu između ta dva dosad suprotstavljena sektora.
Švedski Hexicon, koji se bavi razvojem plutajućih vetroelektrana, potpisao je memorandum o razumevanju sa ribarskim udruženjem Killybegs Fishermen’s Organization i kompanijom Sinbad Marine Services.
Dokument se tiče projekta plutajuće vetroelektrane koja će se nalaziti na 50 km od obale kod Donegala, a imaće kapacitet do dva gigavata električne energije.
Ovo inovativno partnerstvo zasnovano je na novom pristupu, po kojem su lokalni ribari angažovani i utiču na razvojni proces od samog početka projekta, navode u Hexiconu.
Ovo je prvi put da su se akteri iz suprotstavljenih sektora okupili da sarađuju na projektu sa zajedničkim ciljem u oblasti vetroelektrana na moru
Globalna ekspanzija vetroelektrana na moru često izaziva zabrinutost za ribarske zajednice i razlog je za sukobe ove dve industrije. Sada su se akteri iz pomenutih suprotstavljenih sektora prvi put okupili da sarađuju na projektu sa zajedničkim ciljem u toj delatnosti, navode u švedskoj kompaniji.
U fokusu potpisanog memoranduma je da sve uključene strane sarađuju i dogovore rešenja koja su korisna za razvoj vetroparka, a ne utiču negativno na ribarsku industriju niti na morsko okruženje, dok istovremeno doprinose transformaciji energetike na lokalnom i globalnom nivou, naveli su partneri.
Kompanije i ribari nameravaju da deo energije iz plutajućeg vetroparka koriste za proizvodnju zelenih goriva kao što su vodonik i amonijak. Zelena goriva bi se mogla koristiti za napajanje ribarske flote, a istovremeno bi doprinela energetskoj sigurnosti luke i lokalne zajednice, saopšteno je.
Ribarska inicijativa
Ceo projekat razvoja vetroelektrane je zamisao i incijativa ovog ribarskog udruženja i preduzeća Sinbad Marine Services, koje se bavi uslugama u pomorskom sektoru.
Plutajući vetroparkovi doživljavaju eksponencijalni rast na globalnom nivou. Irske vode su pogodne za tu novu tehnologiju, koja će verovatno postati konkurentna priobalnim turbinama fiksiranima za dno ili ih čak prestići.
Globalni savet za energiju vetra (GWEC) je naveo da je Irska u prvih pet tržišta u razvoju za vetroelektrane na moru.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.