OIE

Plinacro i HEP zajedno razvijaju proizvodnju i transport vodonika u Hrvatskoj

plinacro hep vodonik memorandum

Slika: Michal Jarmoluk from Pixabay

Objavljeno

22.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Operator prenosnog sistema za prirodni gas Plinacro i Hrvatska elektroprivreda (HEP) dogovorili su saradnju u oblasti proizvodnje i transporta vodonika.

Plinacro i HEP potpisali su memorandum o razumevanju u vezi sa aktivnostima na projektima proizvodnje i transporta vodonika, kao i na povezivanju planova za razvoj tehnologija i mreža za vodonik.

Kompanije su zainteresovane za razvoj infrastrukture za proizvodnju i transport vodonika

Kako se navodi u saopštenju Plinacro, u skladu sa ciljevima Evropske unije i očekivanom dekarbonizacijom privrede dve kompanije su zainteresovane za stvaranje preduslova za razvoj infrastrukture za proizvodnju i transport vodonika.

Evropska komisija je pre nedelju dana predstavila futurističku strategiju održive i pametne mobilnosti čiji sastavni deo je i vodonik, koji se sve više nameće kao gorivo za energetsku tranziciju. U regionu su sličan potez kao ove dve hrvatske firme povukle slovenačke energetske kompanije, a i Energetska zajednica priprema studiju o vodoniku.

Vodonik je osnova za dekarbonizaciju sektora industrije i transporta

Potencijal vodonika, posebno onog proizvedenog iz obnovljivih izvora, osnova je za dekarbonizaciju sektora industrije i transporta, pa se postavljanje zdravih temelja za razvoj sve važnijeg energenta budućeg evropskog energetskog miksa pokazuje kao neophodno, navele su dve kompanije.

Njihova saradnja biće usmerena i na uklanjanje zakonodavno-regulatornih prepreka i pripremu ključnih dokumenata, smernica i mera radi stvaranja usklađenih standarda za tržište vodonika.

Planiran je i razvoj pilot projekata

Prema planu oporavka Evropske komisije, investicije u vodonik podstiču održivi razvoj i otvaranje konkurentnih poslova koji će biti ključni za oporavak od posledica COVID-19 pandemije i nastavak energetske tranzicije.

Zajedničko ispitivanje mogućnosti i razvoj pilot projekata poslužiće kao osnova za prijavu projekata za finansiranje kod Evropske komisije, navele su dve hrvatske energetske kompanije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Bugarska firma na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

Bugarska firma će na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

22. decembar 2020. - Jedna vidinska firma namerava da instalira pontonsku mikrohidroelektranu, uz ambiciju da izgradi niz takvih pogona na bugarskom delu Dunava

Cista tranzicija dekarbonizacija ostale prioritetima u nacrtu budzeta EU

Čista tranzicija, dekarbonizacija ostale među prioritetima u nacrtu budžeta EU

22. decembar 2020. - U predlogu budžeta EU za period 2028-2034 uvodi se Evropski fond za konkurentnost od 409 milijardi evra, namenjen za strateške tehnologije

Energetska zajednica obeležila 20 godisnjjicu stub integracije Jugoistočne Evrope

Energetska zajednica obeležila 20. godišnjicu – postala je stub integracije Jugoistočne Evrope

22. decembar 2020. - Ministarski savet Energetske zajednice je održao svoj godišnji neformalni sastanak u Atini, gde je ta organizacija osnovana pre dvadeset godina

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

22. decembar 2020. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara