Javno glasanje za dodelu Evropske nagrade za održivu energiju je otvoreno. Žiri takmičenja je odabrao devet finalista. Nagrade su deo Nedelje održive energetike u Evropskoj uniji (EUSEW), a biće dodeljene u tri kategorije: inovacije, lokalna energetska akcija i žena u energetici.
EUSEW nagrade odaju priznanje izuzetnim pojedincima i projektima za njihove inovacije i napore na polju energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. Nakon što je žiri odabrao devet finalista, otvoreno je javno glasanje u tri kategorije: inovacije, akcija na lokalna energetska akcija i žena u energetici.
Za svoje favorite možete glasati do 2. juna. U svakoj od navedenih kategorija možete glasati samo jednom. Pobednici će biti proglašeni na ceremoniji dodele nagrada 11. juna u Briselu.
Kategorija inovacija
EUSEW-ova Nagrada za inovacije odaje priznanje tekućim ili nedavno završenim originalnim projektima koji doprinose energetskoj tranziciji i imaju opipljive rezultate, a finansira ih EU. Nagrada takođe inspiriše i motiviše druge da implementiraju slična rešenja širom EU koja će doneti društvenu, ekonomsku i ekološku dobit.
Norveška kompanija Kitemil razvila je zmaja za proizvodnju električne energije. Sistem Airborne Wind Energy se ima tri glavne komponente: zmaja, uže i stanicu na zemlji. Zmaj lebdi na vazdušnim strujama, dok uže prenosi vučnu silu sa zmaja na generator koji je na zemlji i proizvodi električnu energiju.
Lebdeći na visini od 300 metara, zmaj doseže mnogo jače vetrove, što rezultira nižim troškovima proizvodnje i zauzima manje zemljišta nego tradicionalne vetroelektrane.
Austrijska kompanija Photorama drugi je finalista u kategoriji inovacija. Kompanija je razvila kružni model za reciklažu starih solarnih panela, koji omogućava ponovnu upotrebu materijala poput srebra, indijuma i silicijuma.
Treći finalista je outPHit projekat u Španiji, koji radi na energetsom renoviranju zgrada. Trenutno je 75 odsto zgrada u Evropi neefikasno, što za posledicu ima veću potrošnju energije i povećanje emisija CO2. Projekat renovira zgrade kroz 25 studija slučaja kako bi pokazao stvarne rezultate i obezbedio energetski efikasna rešenja.
Lokalna energetska akcija
Nagradom za lokalnu energetsku akciju odaje se priznanje održivom delovanju grupe građana ili potrošača (povezane sa lokalnom samoupravom ili drugim zainteresovanim stranama) u sferi energetike ukoliko doprinosi tranziciji čiste energije na nivou zajednice ili na lokalnom nivou. Ove godine u finalu su projekat De Energiecentrale, inicijativa Centrales Villageoises i AUSL Romagna.
De Energiecentrale ima za cilj da pojednostavi i učini energetsku sanaciju pristupačnijom domaćinstavima u Gentu u Belgiji. Zbog tehničkih, finansijskih i administrativnih izazova, vlasnici kuća često odustaju od energetske obnove odnosno renoviranja svojih domaćinstava. De Energiecentrale pruža besplatne smernice i pomaže građanima da preduzmu korake u energetskoj sanaciji.
Stanovnici Genta mogu dobiti pomoć tokom celog procesa, od posete stručnjaka koji će im reći šta je potrebno renovirati do pronalaženja izvođača radova, upoređivanja ponuda i prijavljivanje za grantove i zajmove.
Drugi finalista u kategoriji lokalne energetske akcije je francuska inicijativa Centrales Villageoises. Građani koji je čine udružuju se kroz lokalna zadružna preduzeća za projekte obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti na nivou zajednice. Ova inicijativa je omogućila postavljanje više od 500 solarnih krovnih elektrana.
AUSL Romagna, regionalna zdravstvena agencija u Italiji, razvila je sveobuhvatan pristup energetskoj efikasnosti u desetinama bolnica i zgrada. Njen pristup integriše energetsku efikasnost, obnovljivu energiju i održivu mobilnost. Agencija koristi sve dostupne načine finansiranja ali i podizanja svesti među 15.000 zaposlenih i preko milion građana.
Žena u energetici
Nagradom Žena u energetici se ističu aktivnosti žena koje, ukoliko se sprovedu i na drugim mestima, doprinose ubrzavanju tranzicije ka čistoj energiji u Evropi. Posebna pažnja posvećena je naporima da se pokrene agenda integracije načela rodne ravnopravnosti i podrže jednakost i jednake mogućnosti u energetskom sektoru.
Ovogodišnje finalistkinje su Fransoaz Refaber, Rita Gomes i Karolina Atspodina.
Fransoaz Refaber je 2010. godine, nakon 25 godina rada u bakarskom sektoru, osnovala sopstvenu konsultansku kuću u Parizu. Razvila je model finansiranja mera energetske efikasnosti u saradnji sa lokalnim vlastima, omogućavajući trećim stranama da pozajmljuju novac za energetsku sanaciju.
Njen rad je doveo do osnivanja udruženja Serafin, koje pomaže domaćinstvima sa niskim prihodima u pristupu dugoročnim zajmovima bez kamate za renoviranje domova.
Arhitekta Rita Gomes zahvaljujući solarnim ćelijama osetljivim na boje pretvara predmete za domaćinstvo u uređaje za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Ona je direktorka nagrađivanog startapa Seenergy u Portu u Portugaliji. On radi na demokratizaciji solarne energije koja se može proizvoditi integracijom solarnih ćelija i baterija u nameštaj.
Karolina Atspodina, preduzetnica poreklom iz Ukrajine, osnovala je 2022. godine u Berlinu kompaniju WeDoSolar, koja razvija solarne panele jednostavne za instalaciju na balkonima.
WeDoSolar je odmah rasprodao prve komplete solarnih panela za balkone, a sada svoje proizvode prodaje u 24 zemlje članice EU.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.