Električna energija

Otvoren konkurs “Horizon 2020” za projekte pametnih gradova i energetskih sistema, i obnovljivih goriva

Otvoren konkurs Horizon 2020 za projekte pametnih gradova i energetskih sistema, i obnovljivih goriva

Photo: EU

Objavljeno

05.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska unija objavila je konkurs, u okviru programa “Horizont 2018-2020”, za predloge projekata posvećenih pametnim gradovima, pametnim energetskim sistemima i obnovljivim gorivima sa rokom za podnošenje prijava do 5. aprila. Albanija, Bosna i Hercegovina, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Kosovo*, Crna Gora i Srbija su među zemljama koje imaju pravo na finansiranje.

Ukupan budžet za konkurs je 138,3 miliona evra, a prijavljivanje zainteresovanih je počelo 5. decembra.

„Oblasti u kojima se podnose prijave su Razvoj i testiranje rešenja za pametne gradove i zajednice – 43 miliona evra, Razvijanje i demonstriranje integrisanih lokalnih energetskih sistema (energetska ostrva) – 26,3 miliona evra, Dekarbonizacija energetskih sistema geografskih ostrva – 19 miliona evra, TSO-DSO – Potrošač: demonstracije inovativnih mrežnih usluga velikog obima – 30 miliona evra i Demonstracije ekonomičnih modela industrijske proizvodnje biogoriva druge generacije – 20 miliona evra”, saopštila je Agencija za primenu inovacija i mreža Evropske unije.

Uslovi za podnošenje predloga su detaljno navedeni u relevantnim dokumentima objavljenim na stranici svake oblasti. Podnosioci zahteva moraju dostaviti svoj predlog elektronskim putem, prateći link sa stranice oblasti na portalu za učesnike.

Podnete predloge ocenjuju nezavisni stručnjaci iz baze podataka Evropske komisije o eksternim proceniteljima.

Evropska komisija je 27. oktobra 2017. predstavila Program rada “Horizonta 2020”, koji pokriva 2018, 2019 i 2020. budžetsku godinu sa ukupnm ulaganjima od oko 30 milijardi evra.

“Horizont 2020” je najveći program istraživanja i inovacija dosad u EU sa skoro 80 ​​milijardi evra dostupnih tokom sedam godina (2014-2020) – uz dodatak privatnih investicija koje će privući ova sredstva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

5. januar 2018. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

5. januar 2018. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

5. januar 2018. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

5. januar 2018. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini