Osam konzorcijuma, koje čine međunarodne i turske kompanije, dostavilo je ponude na tenderu za projekat izgradnje kapaciteta za energiju vetra od 1 GW, koji je Turska organizovala u okviru sistema Oblasti obnovljivih izvora energije (YEKA).
Poziv za ponude za instalaciju i upravljanje kapacitetima za energiju vetra od 1 GW objavljen je u aprilu 2017. godine. Vrednost projekata koji obuhvata sedam regiona vredan je 1,2 milijarde dolara (1,12 milijardi evra) i predviđa i izgradnju fabrike vetroturbina.
Kako je preneo servis vesti iz energetike agencije Anadolija, na tenderu su učestvovali najpoznatiji proizvođači vetrotrubina u svetu, a osam konzorcijuma dostavilo svoje konačne ponude za ovaj projekat YEKA.
Ponude su dostavili konzorcijum danskog Vestasa i turske kompanje Enerjisa, konzorcijum američkog Dženeral elektrika (General Electric) i turske kompanije Fina Enerji, kao i konzorcijum koji su formirale kineska kompanija Goldwind i dve turske kompanije, Akfen Holding i Beycelik.
Četiri proizvođača vetroturbina iz Nemačke učestvovalo je na tenderu u konzorcijama sa turskim kompanijama.
Siemens je učestvovao na tenderu zajedno sa kompanijama Turkerler i Kaylon, Enercon u konzorcijumu sa kompanijama Polat Energy i Limak Energy, a Nordex sa kompanijama Iklim Elektrik Yatirim, MKS Marmara i Zorlu Energy.
Senvion Wind Energy Solutions je dostavio ponudu zajedno sa IC Ictas Energy.
Kineska kompanija MingYang učestvovala je na tenderu sa kompanijom Ilk Construction iz Turske.
Budući kapaciteti trebalo bi da generišu 3.000 GWh električne energije godišnje, odnosno snabdevaju oko 1.1 miliona domaćinstava. Projekat bi takođe trebalo da omogući da se izbegne emisija 1,5 miliona tona CO2 godišnje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.