Foto: SENG
Projekat Sunčana Vipava za korišćenje solarne energije spojio je državnog proizvođača struje Soške elektrarne Nova Gorica, Ministarstvo odbrane Republike Slovenije, preduzeće za puteve Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji i Opštinu Vipava.
Sunčana Vipava predviđa instalaciju solarnih elektrana ukupne snage 20 MW na lokacijama pored autoputa, vojnih kasarni i na opštinskom zemljištu.
Projekat je osmišljen kao strateški korak ka većoj energetskoj nezavisnosti, većoj sigurnosti snabdevanja energijom i održivom razvoju, jer uključuje napredna fotonaponska rešenja u oblastima sa vojnom i civilnom upotrebom, saopštila je firma Soške elektrarne Nova Gorica (SENG).
SENG upravlja sa 28 hidroelektrana snage 346 MW na reci Soči i njenim pritokama i deo je kompanije Holding Slovenske elektrarne (HSE).
U opštini Vipava, kako je naveo SENG, prepoznato je nekoliko potencijalnih lokacija za korišćenje solarne energije, i to pored kasarni, autoputa i na zemljištu u vlasništvu opštine.
Opština Vipava namerava da u blizini elektrana uredi prostor za razvoj poslovnih zona
Zajednički cilj svih potpisnika sporazuma jeste iskorišćavanje što većeg udela solarnog potencijala u sprezi sa modernim tehnologijama kao što je vodonik, navela je elektroprivreda. Procenjeni potencijal na pomenutim lokacijama je veliki, a zasad je isplativo instaliranje solarnih panela kapaciteta 20 MW.
U blizini budućih instalisanih fotonaponskih elektrana, Opština Vipava namerava da uredi prostor za razvoj poslovnih zona.
Saradnja SENG-a i preduzeća za puteve Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) nije novina i počela je jula 2023. kada su se dve državne firme dogovorile da grade solarne elektrane pored autoputeva i potpisale ugovor o gradnii prve na jugu Primorske regije.
Projekat Sončna Vipava je samo jedan od zelenih projekata kompanije SENG. Firma najavljuje da će pre leta otvoriti svoju najveću solarnu elektranu na Kanalskom vrhu.
Izgradnja prve faze postrojenja u blizini reverzibilne hidroelektrane Avče je pri kraju, a nakon završetka svih faza, imaće ukupni kapacitet od 8 MW. Svečano otvaranje prve faze ood 2,9 MW planirano je za početak juna.
Vojska uključena u sve više energetskih projekata
Nije novina i da je Ministarstvo odbrane Republike Slovenije (MORS) uključeno u energetske projekte.
U aprilu 2023. pokrenuta je realizacija javno-privatnog partnerstva za izgradnju fotonaponskih postrojenja u kasarni Edvard Peperko u Ljubljani. Godinu dana kasnije MORS je inicirao projekat Mreža za odbrambenu otpornost u Evropi (eng. Defence Resilience Hub Network in Europe – RESHUB).
Inače, osim pored autoputa i vojnih kasarni, Slovenija planira da solarne panela postavlja i pored pruga, čime pokazuje nameru da elektrane za korišćenje solarne energije instalira na lokacijama koje su degradirane ili se ne mogu koristiti u druge svrhe.
Sporazum o saradnji potpisali su gradonačelnik Vipave Anton Lavrenčič, ministar odbrane Borut Sajovic, član Odbora direktora DARS-a David Skornšek, i generalni direktor kompanije SENG Mitja Gorjan.
Generalni direktor kompanije SENG Mitja Gorjan izjavio je da je njihov deo posla priprema projektne i investicione dokumentacije za postavljanje i izgradnju solarnih elektrana na vojnom poligonu Mlake, pored vojne infrastrukture, na površinama duž autoputa i na drugim lokacijama u opštini Vipava.
Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE-a naglasio je da energetske lokacije u Vipavskom kraju nude odlične mogućnosti za multifunkcionalno korišćenje prostora.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.