Foto: OMV
OMV je u Švehatu kod Beča pustio u rad svoj pogon za zeleni vodonik. Može da proizvede hiljadu i po tona godišnje.
OMV prvi put proizvodi zeleni vodonik na komercijalnom nivou. Ova kompanija sa sedištem u Beču, koja eksploatiše naftu i gas, prerađuje ih i upravlja petrohemijskim kompleksom, otvorio je postrojenje od 10 megavata u svojoj rafineriji Schwechat, nedaleko od austrijske prestonice.
Investicija iznosi 25 miliona evra. Učinak navedenog elektrolizerskog sistema može da dostigne 1.500 tona godišnje. OMV je saopštio da će zeleni vodonik biti korišćen za pravljenje održivijeg goriva i hemikalija, poput održivog goriva za avijaciju (SAF) i obnovljivog dizela (HVO).
PEM elektrolizer napajaju vetroparkovi, hidroelektrane, fotonaponski sistemi
Novi elektrolizer sa polimerskom odnosno protonskom elektrolitskom membranom (PEM) napaja se u potpunosti električnom energijom iz obnovljivih izvora. Proizvode je vetroelektrane, hidroelektrane i solarni pogoni.
Ova inovacija omogućava uštedu u emisijama od 15.000 tona ugljen-dioksida, računato po standardu iz Direktive o obnovljivoj energiji Evropske unije. Tu količinu generiše, na primer, 2.000 osoba godišnje, ako se uzme prosek EU iz 2024. od 7,5 tona ekvivalenta CO2 po stanovniku.
„S pokretanjem najvećeg elektrolizerskog postrojenja u Austriji, iznova otkrivamo kako se održivo proizvode osnovni materijali koje koristimo u svakodnevnom životu. Zeleni vodonik je u srcu ove transformacije i služi kao komponenta od presudnog značaja u proizvodnji goriva i hemikalija, dok unapređuje dekarbonizaciju naše lokacije Schwechat“, izjavio je član upravnog odbora Martejn van Koten, zadužen za goriva, sirovine i hemikalije.
Projekat za zeleni vodonik je korak ka pretvaranju OMV-a u ugljenično negativnu kompaniju
Ova kompanija, većinski vlasnik rumunskog OMV Petroma, namerava da najkasnije 2050. spusti svoje neto emisije na nulu. Svoju transformaciju oslanja na projekte među kojima su oni za geotermalnu energiju i recikliranje hemikalija. Zeleni vodonik može da koristi u proizvodnom procesu u rafinerijama.
OMV-ovo postrojenje za zeleni vodonik je sertifikovano za proizvodnju obnovljivih goriva nebiološkog porekla (RFNBO).
Prva faza PEM elektrolize je razdvajanje molekula vode na vodonik i kiseonik korišćenjem zelene struje. Stvaraju se kiseonik i pozitivno naelektrisani protoni vodonika. Protoni prolaze kroz PEM i na katodi se spajaju s elektronima i stvara se gas vodonik.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.