OIE

OIE Hrvatska: Blokirani projekti za obnovljive izvore energije u Hrvatskoj

oie hrvatska oieh prikljucak na mrezu metodologija

Foto: Joe from Pixabay

Objavljeno

20.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske saopštilo je da ističu rokovi za izgradnju postrojenja za korišćenje obnovljivih izvora energije jer investitori ne mogu na vreme da dostave sve potrebne dozvole.

Zaustavljen je kompletan sistem dobijanja lokacijske, građevinske i upotrebne dozvole za postojeće projekte za obnovljive izvore energije čime postaje izgledno da u skladu sa rokovima u Zakonu o tržištu električne energije neće biti moguće izgraditi elektranu, ističu u Udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).

Poznato je, dodaju, da priključak na elektroenergetsku mrežu predstavlja jedno od uskih grla razvoja projekata. Ključan faktor za pokretanje novog ciklusa investicija je donošenje Odluke o iznosu jedinične naknade za priključenje u nadležnosti Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) koja se određuje prema Metodologiji za utvrđivanje naknade za priključenje na elektroenergetsku mrežu.

U OIEH kažu da je najavljivano da će Odluka biti doneta do kraja prošle godine, ali to se nije dogodilo, a posledice su višestruke.

Nepoznata cena priključenja na mrežu blokira razvoj novih proizvodnih postrojenja iz obnovljivih izvora energije

Trenutno je zbog nepoznate cene priključenja razvoj novih proizvodnih postrojenja iz obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj u potpunosti blokiran i svi projekti praktički „stoje“, kažu u Udruženju.

Zbog navedenog kašnjenja investitori, ističu u OIEH, ne mogu pokrenuti postupak izrade Elaborata optimalnog tehničkog rješenja priključenja (EOTRP) te dobiti ugovor o priključenju, odnosno elektroenergetsku saglasnost što su sve preduslovi za dobijanje drugih potrebnih dozvola (lokacijske i građevinska dozvola) za razvoj projekata.

Naročito je problematična činjenica da su investitori u obavezi prikupiti sve dozvole i izgraditi postrojenje za sedam godina u skladu sa članom 17. Zakona, odnosno pet godina za projekte koji su dobili energetsko odobrenje u skladu sa članom 133. koliko važi energetsko odobrenje, s tim da se taj rok ne može produžiti, naglašavaju u OIEH.

Problematična Metodologija i nova pravila HOPS-a

Kao razloge za ove probleme oni navode problematičnu Metodologiju za utvrđivanje naknade za priključenje na elektroenergetsku mrežu koja je doneta 2022, kao i nova pravila Hrvatskog operatora prenosnog sistema (HOPS).

Jedno od tih pravila je uvođenje ograničenja prenosa električne energije čime se stvara nesigurnost kada i koliko proizvedene električne energije elektrane mogu isporučiti mreži.

Ako HOPS može isključiti postrojenja za obnovljivu energiju sa mreže u bilo kojem trenutku na bilo koji vremenski rok, nijedna finansijska institucija neće pristati da finansira takve projekte jer ne postoji mehanizam koji može garantovati sigurnost vraćanja kredita, poručuju iz Udruženja OIEH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

20. februar 2024. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

20. februar 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

20. februar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

20. februar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom