Energetska efikasnost

Objavljena strategija masovne energetske obnove zgrada u EU

energetska obnova zgrada_EU_strategija

Foto: Pixabay/Peggy_Marco

Objavljeno

16.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Strategija masovne energetske obnove zgrada (Renovation Wave Strategy) u Evropskoj uniji (EU), koju je objavila Evropska komisija, ima za cilj smanjenje emisija gasova staklene bašte, povećanje ponovne upotrebe i reciklaže materijala, podsticanje privrednog oporavka nakon pandemije COVID-19, smanjenje energetskog siromaštva i podršku ostvarenju cilja EU da postane klimatski neutralna do 2050. godine.

Strategija masovne energetske obnove zgrada predviđa da se barem duplira stopa renoviranja u narednih 10 godina, što bi značilo da treba obnoviti 35 miliona objekata. Time bi se otvorilo do 160.000 novih radnih mesta u građevinskom sektoru do 2030. godine, navodi se u saopštenju komisije.

U septembru je Evropski parlament usvojio izveštaj o maksimalnom iskorišćavanju potencijala za energetsku efikasnost zgrada u EU, u kom se poziva na bržu i temeljniju obnovu zgrada i pokretanje programa podrške postavljanju krovnih solarnih elektrana.

Energetska obnova se sprovede u svega 1% zgrada u EU na godišnjem nivou

Zgrade imaju udeo od oko 40% u ukupnoj potrošnji energije u EU i odgovorne su za 36% emisija gasova staklene bašte, dok je godišnja stopa energetske obnove svega 1%.

Uvode se strožiji propisi i standardi za energetsku efikasnost zgrada

Tri prioritetne oblasti strategije su: dekarbonizacija grejanja i hlađenja; smanjenje energetskog siromaštva i rešavanje problema u najneefikasnijim zgradama; i energetska obnova javnih objekata poput škola, bolnica i administrativnih zgrada.

Dokument predviđa i uvođenje strožijih propisa i standarda za energetsku efikasnost zgrada da bi se ohrabrila obnova kako u javnom tako i u privatnom sektoru; obezbeđivanje pristupačnog i ciljanog finansiranja; pružanje tehničke podrške državnim i lokalnim vlastima i obezbeđivanje obuke i usavršavanja za radnike na novim zelenim poslovima; i proširivanje tržišta održivih građevinskih proizvoda i usluga.

Emisije iz zgrada se moraju smanjiti za 60% da bi se ostvarilo planirano ukupno smanjenje od 55% do 2030. godine

Da bi se ostvarilo planirano ukupno smanjenje emisija gasova staklene bašte u EU od najmanje 55% do 2030. godine, potrebno je smanjiti emisije iz zgrada za 60%, a njihovu potrošnju energije za 14%, dok se korišćenje energije za grejanje i hađenje mora smanjiti za 18%, navodi se u saopštenju.

Strategija takođe predviđa novu evropsku estetiku za zgrade – “Novi evropski Bauhaus”

Strategija takođe predviđa stvaranje “Novog evropskog Bauhausa,” što je nedavno najavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Time bi se izgradila i negovala nova evropska estetika koja bi kombinovala pristupačno i umetničko i uskladila održivost sa stilom, saopštila je komisija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

16. oktobar 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

16. oktobar 2020. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

16. oktobar 2020. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

16. oktobar 2020. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)