Strategija masovne energetske obnove zgrada (Renovation Wave Strategy) u Evropskoj uniji (EU), koju je objavila Evropska komisija, ima za cilj smanjenje emisija gasova staklene bašte, povećanje ponovne upotrebe i reciklaže materijala, podsticanje privrednog oporavka nakon pandemije COVID-19, smanjenje energetskog siromaštva i podršku ostvarenju cilja EU da postane klimatski neutralna do 2050. godine.
Strategija masovne energetske obnove zgrada predviđa da se barem duplira stopa renoviranja u narednih 10 godina, što bi značilo da treba obnoviti 35 miliona objekata. Time bi se otvorilo do 160.000 novih radnih mesta u građevinskom sektoru do 2030. godine, navodi se u saopštenju komisije.
U septembru je Evropski parlament usvojio izveštaj o maksimalnom iskorišćavanju potencijala za energetsku efikasnost zgrada u EU, u kom se poziva na bržu i temeljniju obnovu zgrada i pokretanje programa podrške postavljanju krovnih solarnih elektrana.
Energetska obnova se sprovede u svega 1% zgrada u EU na godišnjem nivou
Zgrade imaju udeo od oko 40% u ukupnoj potrošnji energije u EU i odgovorne su za 36% emisija gasova staklene bašte, dok je godišnja stopa energetske obnove svega 1%.
Uvode se strožiji propisi i standardi za energetsku efikasnost zgrada
Tri prioritetne oblasti strategije su: dekarbonizacija grejanja i hlađenja; smanjenje energetskog siromaštva i rešavanje problema u najneefikasnijim zgradama; i energetska obnova javnih objekata poput škola, bolnica i administrativnih zgrada.
Dokument predviđa i uvođenje strožijih propisa i standarda za energetsku efikasnost zgrada da bi se ohrabrila obnova kako u javnom tako i u privatnom sektoru; obezbeđivanje pristupačnog i ciljanog finansiranja; pružanje tehničke podrške državnim i lokalnim vlastima i obezbeđivanje obuke i usavršavanja za radnike na novim zelenim poslovima; i proširivanje tržišta održivih građevinskih proizvoda i usluga.
Emisije iz zgrada se moraju smanjiti za 60% da bi se ostvarilo planirano ukupno smanjenje od 55% do 2030. godine
Da bi se ostvarilo planirano ukupno smanjenje emisija gasova staklene bašte u EU od najmanje 55% do 2030. godine, potrebno je smanjiti emisije iz zgrada za 60%, a njihovu potrošnju energije za 14%, dok se korišćenje energije za grejanje i hađenje mora smanjiti za 18%, navodi se u saopštenju.
Strategija takođe predviđa novu evropsku estetiku za zgrade – “Novi evropski Bauhaus”
Strategija takođe predviđa stvaranje “Novog evropskog Bauhausa,” što je nedavno najavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Time bi se izgradila i negovala nova evropska estetika koja bi kombinovala pristupačno i umetničko i uskladila održivost sa stilom, saopštila je komisija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.