Životna sredina

Objavljena radna verzija Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033.

Strategija zastite zivotne sredine Zelena Agenda Republike Srbije

Foto: Justus Zeemann from Pixabay

Objavljeno

10.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine je pokrenulo proces konsultacija u vezi sa izradom Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033. godine, Akcionog  plana koji je sastavni deo Strategije i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033. godine.

Konsultacije će se sprovoditi u periodu od 03. septembra – 03. oktobra 2024. godine, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Ministarstvo je takođe, kako je navelo, objavilo i “radne verzije” Strategije zaštite životne sredine, Akcionog plana i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Strategije zaštite životne sredine.

Strategija je u skladu sa Sofijskom deklaracijom koju je Srbija potpisala novembra 2020. godine

Strategija zaštite životne sredine Republike Srbije za period od 2024. do 2033. godine – Zelena agenda za Srbiju predstavlja krovni dokument javne  politike u oblasti životne sredine. Strategijom se usmeravaju mere i aktivnosti u pravcu Zelene agende, ugljenične neutralnosti, održivog razvoja, zaštite prirodnih resursa i smanjenja zagađenja i unapređenja kvaliteta života svih građana.

U procesu izrade Strategije integrisani su ciljevi Zelene agende, u skladu sa Sofijskom deklaracijom koju je Srbija potpisala novembra 2020, kao i mere za dalje usklađivanje sa propisima i standardima Evropske unije, kao i izradu mehanizama za praćenje sprovođenja Strategije.

Strategija se fokusira na pet oblasti

Dokument se bavi i privlačenjem finansijskih sredstava iz fondova Evropske unije i drugih međunarodnih izvora, kako bi se obezbedila potrebna infrastruktura i resursi za sprovođenje mera zaštite životne sredine, navodi se u Strategiji.

U skladu sa principima i stubovima Zelene agende, Republika Srbija će se, u periodu od 2024. do 2033. godine, fokusirati na nekoliko ključnih oblasti:

  1. Klimatske promene i dekarbonizacija
  2. Cirkularna ekonomija
  3. Smanjenje zagađenja životne sredine
  4. Zaštita biodiverziteta i ekosistema
  5. Održivi prehrambeni sistemi i ruralni razvoj.

Akcioni plan za period od 2024. do 2028. godine za sprovođenje Strategije zaštite životne sredine – Zelena agenda za Republiku Srbiju za period od 2024. do 2033. godine, utvrđuje aktivnosti za sprovođenje mera za ostvarivanje ciljeva Strategije. Plan određuje rokove, nosioce i partnere, kao i finansijska sredstva i izvore finansiranja za sprovođenje utvrđenih aktivnosti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

10. septembar 2024. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

elektro ljubljana, rode

Elektro Ljubljana štiti rode i njihova staništa

10. septembar 2024. - Elektro Ljubljana godinama doprinosi zaštiti roda, osiguravajući im sigurna gnezdilišta i prateći njihove migracije

bih centrotrans punionica cng prirodni gas javni prevoz

Sarajevski Centrotrans planira da do 2030. sve autobuse prebaci na prirodni gas

10. septembar 2024. - Centrotrans je instalirao i solarnu elektranu koja proizvodi 40 odsto električne energije potrebne za rad firme

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

10. septembar 2024. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala