Životna sredina

Objavljena radna verzija Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033.

Strategija zastite zivotne sredine Zelena Agenda Republike Srbije

Foto: Justus Zeemann from Pixabay

Objavljeno

10.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine je pokrenulo proces konsultacija u vezi sa izradom Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033. godine, Akcionog  plana koji je sastavni deo Strategije i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033. godine.

Konsultacije će se sprovoditi u periodu od 03. septembra – 03. oktobra 2024. godine, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Ministarstvo je takođe, kako je navelo, objavilo i “radne verzije” Strategije zaštite životne sredine, Akcionog plana i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Strategije zaštite životne sredine.

Strategija je u skladu sa Sofijskom deklaracijom koju je Srbija potpisala novembra 2020. godine

Strategija zaštite životne sredine Republike Srbije za period od 2024. do 2033. godine – Zelena agenda za Srbiju predstavlja krovni dokument javne  politike u oblasti životne sredine. Strategijom se usmeravaju mere i aktivnosti u pravcu Zelene agende, ugljenične neutralnosti, održivog razvoja, zaštite prirodnih resursa i smanjenja zagađenja i unapređenja kvaliteta života svih građana.

U procesu izrade Strategije integrisani su ciljevi Zelene agende, u skladu sa Sofijskom deklaracijom koju je Srbija potpisala novembra 2020, kao i mere za dalje usklađivanje sa propisima i standardima Evropske unije, kao i izradu mehanizama za praćenje sprovođenja Strategije.

Strategija se fokusira na pet oblasti

Dokument se bavi i privlačenjem finansijskih sredstava iz fondova Evropske unije i drugih međunarodnih izvora, kako bi se obezbedila potrebna infrastruktura i resursi za sprovođenje mera zaštite životne sredine, navodi se u Strategiji.

U skladu sa principima i stubovima Zelene agende, Republika Srbija će se, u periodu od 2024. do 2033. godine, fokusirati na nekoliko ključnih oblasti:

  1. Klimatske promene i dekarbonizacija
  2. Cirkularna ekonomija
  3. Smanjenje zagađenja životne sredine
  4. Zaštita biodiverziteta i ekosistema
  5. Održivi prehrambeni sistemi i ruralni razvoj.

Akcioni plan za period od 2024. do 2028. godine za sprovođenje Strategije zaštite životne sredine – Zelena agenda za Republiku Srbiju za period od 2024. do 2033. godine, utvrđuje aktivnosti za sprovođenje mera za ostvarivanje ciljeva Strategije. Plan određuje rokove, nosioce i partnere, kao i finansijska sredstva i izvore finansiranja za sprovođenje utvrđenih aktivnosti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

10. septembar 2024. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

eko straza jadar potpisi eu strateski projekat

Eko straža predala EU 100.000 potpisa građana protiv proglašenja Jadra za strateški projekat

10. septembar 2024. - Eko straža predala je predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo kojim se traži da EU ne proglasi projekat Jadar za strateški projekat

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

10. septembar 2024. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme

dragana đorđević

Dragana Đorđević: Dolina Jadra nije pogodna za rudarenje litijuma

10. septembar 2024. - Dragana Đorđević, naučna savetnica i ekspert za ekologiju, iznela je svoje argumente protiv otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra