Električna energija

Nova energetska strategija Hrvatske u 2018. godini

Nova energetska strategija Hrvatske u 2018. godini

Photo: Pixabay

Objavljeno

13.10.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.10.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dugo najavljivana energetska strategija Hrvatske trebalo bi da bude pripremljena sledeće godine. Stručnjaci upozoravaju da je ovaj strateški dokument jedan od uslova za povlačenje novca iz fondova Evropske unije namenjenih sektoru energetike.

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić na 5. Energy market forumu u organizaciji Poslovnog dnevnika najavio je da će sledeće godine početi pisanje energetske strategije koja će definisati razvojne prioritete domaćeg energetskog sektora.

“Hrvatska treba da poveća proizvodnju svih energenata i energetsku nezavisnost. Buduća energetska politika, osim povećanja proizvodnje energenata, optimizacije energetskog miksa i diverzifikacije dobavnih pravaca, nužno će biti usuglašena s niskougljeničnom strategijom i strategijom prilagođavanja klimatskim promenama“, rekao je ministar.

Nekoliko dana ranije portal Lider preneo je stavove stručnjaka, koji su upozorili da za uspešno povlačenja sredstava iz evropskih fondova namenjenih energetici, nedostaju kvalitetna energetska strategija i administrativni kapaciteti.

Poslednja energetska strategija Hrvatske usvojena je 2009. godine.

Čak 80 odsto energije iz OIE?

Krajem prošle godine pojavile su se informacije da se priprema nova energetska strategija Hrvatske, koja ne bi trebalo da predviđa korišćenje fosilnih goriva u proizvodnji električne energije, što znači da nema gradnje elektrana na ugalj ili gas.

Naime, već 2020. godine moraju biti zatvorene elektrane snage 1.200 MW, pa bi ukupan manjak mogao da bude oko 2.000 MW.

Početkom ove godine mediji su preneli da će nova strategija predviđati da Hrvatska 80 odsto potreba za energijom u periodu 2030-2050. obezbeđuje iz obnovljivih izvora energije. Sadašnji udeo je oko 29 odsto. Prelazak na OIE bi značio ulaganje od 8,7 milijardi evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

krah prenosne mreze u spaniji portugalu ekstremne temperaturne oscilacije

Za krah prenosne mreže u Španiji, Portugalu okrivljeno ekstremno variranje temperature

13. oktobar 2017. - Danas je po celoj Španiji i Portugalu nestalo struje, kao i u Andori i delu južne Francuske. Havarija je jedna od najgorih do sada u Evropi.

Negativne cene struje Rumuniji Sloveniji radnim danima

Negativne cene struje se u Rumuniji, Sloveniji javile i radnim danima

13. oktobar 2017. - Rumunija i Slovenija na tržištu struje za dan unapred prvi put doživljavaju negativne cene za radne dane, umesto za vikende i praznike

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

13. oktobar 2017. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

13. oktobar 2017. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije