Električna energija

Norveški Energi Teknikk i srpska firma D-company postali strateški partneri u proizvodnji opreme za MHE

Slika: Energi Teknikk

Objavljeno

19.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Norveška kompanija Energi Teknikk i srpska firma D-company, iz Babušnice, potpisale su ugovor o strateškom partnerstvu, koje podrazumeva zajedničku proizvodnju opreme za male i srednje hidroelektrane (MHE) za tržište Balkana, EU, Rusije i SAD, kao i da srpska firma postane vlasnik 32% odsto akcija norveške.

Milan Baračkov, generalni direktor firme Energi Tehnik international, ćerke firme Energi Teknikk, kaže za Balkan Green Energy News da je strateško partnerstvo rezultat višegodišnje uspešne saradnje dve firme u cilju promocije izvoza iz Srbije. Osnova tog partnerstva biće, kako ističe, da se deo opreme za hidroelektrane proizvodi u Srbiji, a onda plasira širom sveta.

Prema njegovim rečima, D-company proizvodi radna kola i turbinske komore odnosno kompletan mašinski deo za hidroelektrane. Već dve godine ova srpska firma radi po licenci norveške kompanije, i godišnji izvoz u Norvešku je vredan više miliona evra.

“Osim toga, na osnovu ulaganja srpske u norvešku firmu, D-company je postala suvlasnik kompanije koja u ovom sektoru posluje više od 20 godina i ima dugačku listu obavljenih poslova”, navodi Baračkov.

Norveška firma će, kako ističe, uložiti znanje, know how, dizajn, logistiku i prodaju, a srpska proizvodnju i prodaju.

Dalibor Stojičić, tehnički direktor Energi Teknikk International i rukovodilac komercijale u D-company, kaže za Balkan Green Energy News da D-Company radi 25 godina za gumarsku industriju, a jedan od partnera je i kompanija Michelin.

“Oko 80 njihovih fabrika u svetu D-company snabdeva. Naš potencijal je roba vrhunskog kvaliteta po pristupačnim cenama. Taj model želimo da primenimo i u saradnji sa norveškom kompanijom”, objašnjava Stojičić.

On navodi da je menadžement rešio da diversifikuje poslovanje, pa je započeta saradnja sa Norvežanima.

“Spremni smo da napravimo proizvod za svetsko tržište”, ističe on.

Norvežani će graditi dve HE za EPS

Milan Baračkov, generalni direktor firme Energi Tehnik international, se pohvalio i poslom koji će norveška firma obaviti za Elektroprivredu Srbije (EPS) zajedno sa srpskom firmom Hidro Tan, a to je izgradnja dve HE sa po tri turbine. Reč je o tenderu EPS za izgradnju dve male hidroelektrane (MHE) Ćelije, blizu Kruševca, i Rovni, blizu Valjeva, na postojećim branama.

Investicija je deo Programa za rekonstrukciju malih hidroelektrana za koje je EPS dobio pozajmicu od 37 miliona evra 2012. godine od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

19. oktobar 2018. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente

EPS objavio konkurs za zaposljavanje 20 inzenjera

EPS objavio konkurs za zapošljavanje 21 inženjera

19. oktobar 2018. - Akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije (EPS) će zaposliti 20 mladih inženjera u ogranacima TENT, TE-KO Kostolac, Đerdap i Drinsko-Limske HE

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

19. oktobar 2018. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

19. oktobar 2018. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.