Projekat NEWLIGHT, koji su sproveli Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) i dve hrvatske županije, uspeo je da obezbedi investiranje od 162 miliona kuna (22 miliona evra) u sisteme javne rasvete u 32 opštine u Hrvatskoj. Osim godišnje uštede od 16,5 miliona kuna (2,2 miliona evra) zbog smanjenja računa za električnu energiju, projekat je osmislio i alate koji olakšavaju prikupljanje podataka, energetski pregled (energy audit) i EPC (Energy Performance Contracting) ugovaranje.
Kako bi NEWLIGHT postao uzor za druge projekte ne samo u Hrvatskoj, već i u celoj Jugoistočnoj Evropi, zakazane su prezentacije u gradovima u severnoj Bosni i Hercegovini – Cazin, Bihać, u Beogradu (Srbija) i u Skoplju, za gradove i opštine u Makedoniji.
Glavni cilj projekta – modernizacija sistema javne rasvete u 57 opština
Potpisivanjem Sporazuma o sprovođenju projekta rekonstrukcije i gradnje sistema javne rasvete sa Krapinsko‑zagorskom i Zagrebačkom županijom tokom 2015. godine, projektu NEWLIGHT pristupilo je 57 lokalnih samouprava.
Na osnovu ovih sporazuma, REGEA i dve županije uspešno su prijavile projekat NEWLGIHT na ELENA program Evropske investicione banke (EIB), oktobra 2015, i time osigurale 710.000 evra bespovratne pomoći za pripremne aktivnosti, ali i preuzele ambicioznu obavezu pokretanja investicija od najmanje 15,8 miliona evra u sledećih 36 meseci.
Glavni cilj projekta je modernizacija sistema javne rasvete u 57 opština. Mere energetske efikasnosti u okviru ovog projekta usmerene su na zamenu svetiljki energetski efikasnijim tehnologijama i ugradnju naprednog sistema kontrole i upravljanja javnom rasvetom. Procenjeno je da je moguća ušteda energije i smanjenje troškova od 60%.
Uključeni su i pomoćni radovi kao što je rekonstrukcija stubova za osvetljenje i zamena energetskih kablova.
Stvaranje uslova za investicije
Kao preduslov za investicije REGEA je pripremila i sprovela javnu nabavku za izbor izvođača koji će obaviti energetske preglede javne rasvete za potrebe lokalnih samouprava.
U protekle tri godine, u sklopu pripremnih aktivnosti, REGEA je koordinirala i u saradnji sa podizvođačima sprovela sledeće aktivnosti:
- Snimanje postojećeg stanja sistema javne rasvete (U svih 57 jedinica lokalne samouprave, uz pomoć metodologije koju je REGEA izradila, snimljeno je više od 72.000 svetiljki).
- Izrada Akcionih planova rekonstrukcije, modernizacije i upravljanja sistemom javne rasvete (Na osnovu Akcionih planova donesene su odluke o optimalnom obuhvatu rekonstrukcije javne rasvete i modela finansiranja).
- Izrada dokumentacije za javne pozive (Pripremljene su 3 osnovne vrste dokumentacije o nabavci: Projektuj i gradi, EPC i Javno-privatno partnerstvo (JPP)).
3 modela finansiranja
Projekat je uspešno okončan oktobra 2018. godine, a do danas su na području dve županije pokrenute investicija od oko 162 miliona kuna (oko 22 miliona evra).
Modernizacije sistema javne rasvete pokrenute su u 32 lokalne samouprave, dok je preostalih 25 zbog loših finansijskih pokazatelja (neisplativosti) modernizacije odlučilo da pričeka razvoj situacije po pitanju sredstava Evropskih strukturnih i investicionih fondova (European Structural and Investment Funds – ESIF).
Od 32 lokalne samouprave, 16 je za finansiranje modernizacije koristilo EPC ugovor, 10 je modernizaciju finansiralo tradicionalnim ugovorom o nabavci robe, 5 ugovorom o najmu, a 1 ugovorom projektuj i gradi.
Ukupno je pokrenuta investicija od 162 miliona kuna (oko 22 miliona evra), od čega je 128 miliona kuna EPC ugovorom, 18,2 miliona kuna ugovorom o najmu, 14,5 miliona tradicionalnim ugovorom o nabavci robe i 1,88 miliona kuna ugovorom projektuj i izgradi.
Sve investicije u okviru projekta NEWLIGHT realizovane su bez ikakvih grantova ili subvencija, što je prilično jedinstveno za projekte energetske efikasnosti u Hrvatskoj. EPC ugovori razvijeni u okviru projekta priznati su, kako tvrde u REGEA, u Hrvatskoj i širom JIE kao najtransparentnija, najsnažnija i najpotpunija dokumentacija takve vrste do sada.
Uštede
Modernizacija je sprovedena ili se sprovodi na 54.830 svetiljki, što predstavlja oko 76% od ukupnog broja svetiljki na području lokalnih samouprava uključenih u projekat.
Po sprovedenoj modernizaciji, u skladu sa urađenim analizama očekuju se uštede u instaliranoj radnoj snazi od 5.113 kW, odnosno oko 22,2 GWh godišnje.
Godišnje smanjenje troškova samo na potrošnji električne energije procenjuju se na više od 16,5 miliona kuna (2,2 miliona evra), a izvesne su i znatne uštede u održavanju, koje u sklopu projekta nisu definisane u novcu.
Godišnje smanjenje emisije CO2 biće veće od 5.200 tona.
Projekat prerasta u nacionalnu šemu
Za potrebe projekta, REGEA je razvila specijalizovani softver (GIS based application) koji je korišćenje podataka učinio lakšim i efikasnijim. Ovu aplikaciju sada stalno koriste energetski revizori za prikupljanje podataka u drugim projektima rekonstrukcije javne rasvete.
NEWLIGHT projekat imao je, prema rečima stručnjaka iz REGEA, veliki uticaj na razvoj EPC tržišta u Hrvatskoj i JIE.
Projekat je, takođe, postavio nove standarde za dokumentaciju za energetske preglede i EPC ugovaranje, koji se danas koriste širom Hrvatske.
Nastao na osnovu ove dobre prakse, projekat NEWLIGHT sada prerasta u nacionalnu šemu koja će biti finansirana inovativnim instrumentima – kombinacijom Evropskog fonda za strateške investicije (European Fund for Strategic Investments – EFSI) i ESIF.
Predložena Nacionalna investiciona platforma modernizacije javne rasvete predviđa uspostavljanje finansijskog instrumenta za finansiranje sektora nekretnina (ESCO Service Providers) osiguravanjem equity kapitala, garancija i sličnih finansijskih proizvoda, kao i sufinansiranje mesečne naknade (plaćanja) za javne institucije.
U drugoj polovini 2018. godine, EPC ugovori razvijeni u okviru projekta NEWLIGHT već su bili u širokoj upotrebi od strane drugih hrvatskih gradova.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.