Otpad

Nelegalno skladište opasnog otpada otkriveno u Novom Sadu

Nelegalno skladiste opasnog otpada otkriveno u Novom Sadu

Photo: ekologija.gov.rs

Objavljeno

31.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Više od 1.000 tona toksičnog otpada otkriveno je u krugu fabrike HINS u Novom Sadu, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine, dodajući da je taj otpad nelegalno skladišten na tom mestu. Zakupac fabrike, koja je u stečaju, dobio je, kako je navelo Ministarstvo,2012. godine dozvolu da na tom prostoru skladišti 32 tone opasnog otpada, a za ostatak nije imao neophodnu dokumentaciju.

Ukupno 1.080 tona toksičnog otpada je otkriveno u akciji koju je Ministarstvo zajednički sprovelo sa Bezbednosno-informativnom agencijom, Osnovnim javnim tužilaštvom Novog Sada i Pokrajinskim sekretarijatom za urbanizam i zaštitu životne sredine.

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan je izjavio da će tražiti da se odgovorni za ovo nelegalno skladištenje opasnog otpada najstrožije kazne i dodao da su akcija u Novom Sadu i ranija akcija u Obrenovcu označile početak borbe protiv nelegalnog skladištenja toksičnog otpada širom zemlje.

Trivan je upozorio da ovakvih nelegalnih i neadekvatnih stovarišta opasnog otpada ima još u Srbiji i pozvao stanovništvo da pomognu u borbi protiv ovog problema.

Tokom slične akcije u Obrenovcu je pronađeno 25 tona nelegalno skladištenog opasnog otpada na privatnoj parceli vlasnika firme Nitor Trans koji je zbog ovoga uhapšen. Taj toksični otpad je bio zakopan u 89 buradi u selu Vukićevica, a analizom je utvrđeno da je kancerogen. Predstavnici lokalnih vlasti i stručnjaci su izjavili da je taj industrijski otpad zagađivao podzemne vode.

Stručnjak Instituta MOL Ilija Brčeski je precizirao da je deo otpada kancerogen dok je deo inertan što, po njegovim rečima, znači da je morao da bude prerađen, a ne skladišten.

„Ovaj otpad je neka vrsta bombe koja bi decenijama zagađivala podzemne vode. U otpadu su nađeni benzoli, benzeni i trihloretilen koji je veoma teško razgradiv“, rekao je Brčeski, preneli su domaći mediji.

Istraga treba da utvrdi poreklo otpada pronađenog u Novom Sadu i u Obrenovcu, a stručne službe će utvrditi u kojoj meri je otpad pronađen na obe lokacije opasan za zdravlje ljudi.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

31. januar 2018. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

31. januar 2018. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

31. januar 2018. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

31. januar 2018. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje