Otpad

Nelegalno skladište opasnog otpada otkriveno u Novom Sadu

Nelegalno skladiste opasnog otpada otkriveno u Novom Sadu

Photo: ekologija.gov.rs

Objavljeno

31.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Više od 1.000 tona toksičnog otpada otkriveno je u krugu fabrike HINS u Novom Sadu, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine, dodajući da je taj otpad nelegalno skladišten na tom mestu. Zakupac fabrike, koja je u stečaju, dobio je, kako je navelo Ministarstvo,2012. godine dozvolu da na tom prostoru skladišti 32 tone opasnog otpada, a za ostatak nije imao neophodnu dokumentaciju.

Ukupno 1.080 tona toksičnog otpada je otkriveno u akciji koju je Ministarstvo zajednički sprovelo sa Bezbednosno-informativnom agencijom, Osnovnim javnim tužilaštvom Novog Sada i Pokrajinskim sekretarijatom za urbanizam i zaštitu životne sredine.

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan je izjavio da će tražiti da se odgovorni za ovo nelegalno skladištenje opasnog otpada najstrožije kazne i dodao da su akcija u Novom Sadu i ranija akcija u Obrenovcu označile početak borbe protiv nelegalnog skladištenja toksičnog otpada širom zemlje.

Trivan je upozorio da ovakvih nelegalnih i neadekvatnih stovarišta opasnog otpada ima još u Srbiji i pozvao stanovništvo da pomognu u borbi protiv ovog problema.

Tokom slične akcije u Obrenovcu je pronađeno 25 tona nelegalno skladištenog opasnog otpada na privatnoj parceli vlasnika firme Nitor Trans koji je zbog ovoga uhapšen. Taj toksični otpad je bio zakopan u 89 buradi u selu Vukićevica, a analizom je utvrđeno da je kancerogen. Predstavnici lokalnih vlasti i stručnjaci su izjavili da je taj industrijski otpad zagađivao podzemne vode.

Stručnjak Instituta MOL Ilija Brčeski je precizirao da je deo otpada kancerogen dok je deo inertan što, po njegovim rečima, znači da je morao da bude prerađen, a ne skladišten.

„Ovaj otpad je neka vrsta bombe koja bi decenijama zagađivala podzemne vode. U otpadu su nađeni benzoli, benzeni i trihloretilen koji je veoma teško razgradiv“, rekao je Brčeski, preneli su domaći mediji.

Istraga treba da utvrdi poreklo otpada pronađenog u Novom Sadu i u Obrenovcu, a stručne službe će utvrditi u kojoj meri je otpad pronađen na obe lokacije opasan za zdravlje ljudi.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Kuca napravljena od vetroturbine

Stara vetroturbina pretvorena u kuću

31. januar 2018. - Energetska kompanija Vattenfall i dizajnerski studio Superuse pretvorili su kućište vetroturbine u kuću od 36 kvadrata

krk ostrvo bez otpada zero waste svet

Krk postao drugo zero waste ostrvo u svetu

31. januar 2018. - Sedam lokalnih samouprava na hrvatskom ostrvu Krk dobilo je prestižni Zero Waste sertifikat

Zakon o upravljanju otpadom, Crna Gora, zabrana jednokratne plastike

Crna Gora zabranila tanke plastične kese

31. januar 2018. - Crna Gora je uvela zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

visekratna ambalaza za poneti

U Danskoj uvedeno rešenje za prekomerno korišćene ambalažne plastike – depozitni sistem sa višekratnim čašama

31. januar 2018. - Grad Orhus u Danskoj testira depozitni sistem za višekratne čaše za poneti u nameri da smanji ambalažni otpad