Evropska investiciona banka (EIB) je odbila da finansira izgradnju spalionice u Vinči zbog ciljeva u recikliranju i cirkularnoj ekonomiji definisanih u poglavlju 27 pregovora za pristupanje Srbije Evropskoj uniji, kažu u inicijativi Ne davimo Beograd.
Ova finansijska institucija je, tvrde, procenila da je to u skladu s „negativnim mišljenjem Evropske komisije“, ali nisu mogli da pojasne o kom dokumentu je reč.
„Zajedno sa kolegama iz CEE Bankwatch Network prethodno smo obavestili Evropsku komisiju i međunarodne i evropske banke uključene u projekat na štetnost koju će po građane Srbije imati“, saopštila je organizacija, insistirajući da bi podizanje tog postrojenja za toplotnu i električnu energiju bilo u suprotnosti s evropskom direktivom o upravljanju otpadom – Waste Framework Directive (WFD ili 2008/98/EC).
Predstavnici inicijative su izjavili da se rešenje koje uprava grada zastupa ne slaže sa standardima EU za zaštitu životne sredine i da će dovesti do još intenzivnijeg zagađenja vazduha česticama koje izazivaju rak. Ne davimo Beograd poručuje da bi ga stanovništvo prestonice pritom platilo više od 1,15 milijardi evra u tridesetogodišnjem periodu, a da otpad ne bi mogao da se reciklira.
Evropska banka za obnovu i razvoj odobrila je početkom oktobra pozajmicu od 72,25 miliona evra za celokupni projekat, koji obuhvata i sanaciju lokacije na teritoriji glavnog grada zemlje. EBRD je objavio i da će obezbediti sindikovani kredit od 35 miliona evra kao i 21 milion evra koncesijskog kredita koji finansira TaiwanICDF.
Ova razmišljanja su netačna, sve se u potpunosti može sprečiti zagađenje životne sredine približno 100%.
Više puta sam slao dopise o projektima Ministarstvu ekologije ali ne odgovaraju, ekologija je veliki biznis, bitno je donositi zaključke da postoji zagađenje ali rešenja nema.
Rešenja za sprečavanja zagađenosti su mnogo jeftinija od njihovih zaključaka i pisanje referata.