Senj, najveći vetropark u Hrvatskoj, postao je deo virtuelne elektrane slovenačke firme GEN-I. Firma iz Slovenije je sada jedan od najvećih agregatora u Hrvatskoj koji pruža sistemske usluge Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava (HOPS).
Vetropark Senj, snage 56 MW, koji je izgradila kineska kompanija Norinco, nedavno je dobio dozvolu da sa probne konačno pređe na redovnu proizvodnu električne energije. Ubrzo se vetropark pridružio i virtuelnoj elektrani GEN-I grupe, naveo je GEN-I, deo slovenačke državne elektroprivrede GEN.
GEN-I je sa firmom Energija projekt, koja je u vlasništvu kineske kompanije, potpisala ugovor o otkupu električne energije (eng. PPA) i ugovor o pružanju fleksibilnosti. PPA ugovor uključuje i kupovinu garancija porekla.
GEN-I je po prvi put primenio inovativno rešenje za ugovore sa proizvođačima struje
Slovenačka firma je navela da je ovo prvi put da koristi svoj inovativni proizvod, koji kombinuje PPA ugovor i pružanje usluga fleksibilnosti.
PPA, kako su istakli u GEN-I-ju obezbeđuje vetroparku pristup tržištu za proizvedenu struju, kao i svu neophodnu infrastrukturu za trgovinu tom energijom, uključujući obezbeđivanje unapred određenih cena za određene periode, i balansiranje viškova i manjkova. Time vetroelektrana Senj, kako su dodali, dobija stabilan i predvidljiv izvor prihoda, što smanjuje finansijske rizike povezane sa kolebanjima cena energije.
Potpisivanjem ugovora sa hrvatskim operatorom prenosnog sistema HOPS, GEN-I je dobio priliku da bude agregator za pružanja sistemskih (pomoćnih) usluga.
Virtuelna elektrana GEN-I grupe sada upravlja sa više od 100 proizvođača i potrošača energije u pet zemalja
Virtuelna elektrana GEN-I grupe radi od 2015. godine i sa vetroparkom Senj sada u pet zemalja ima više od 100 potršača i proizvodnih jedinica na različitim lokacijama.
Virtuelna elektrana daje veliki doprinos održavanju stabilnosti elektroenergetskog sistema kroz sistemska rešenja za HOPS, obezbeđujući negativnu tercijarnu rezervu, navela je slovenačka firma.
Inače, virtuelna elektrana je napredni sistem upravljanja električnom energijom koji mrežu izvora energije, korisnika i sistema za skladištenje energije na različitim lokacijama spaja u zajedničku platformu. Ovaj pametni sistem se u svakom trenutku prilagođava situaciji u elektrodistributivnom sistemu, donoseći dodatnu vrednost svojim članovima i elektroenergetskom sistemu u celini.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.