Električna energija

Najveći vetropark u Hrvatskoj postao deo virtuelne elektrane slovenačke firme GEN-I

gen vetropark senj virtuelna elektrana norinco

Vetropark Senj (foto: GEN-I)

Objavljeno

08.10.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.10.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Senj, najveći vetropark u Hrvatskoj, postao je deo virtuelne elektrane slovenačke firme GEN-I. Firma iz Slovenije je sada jedan od najvećih agregatora u Hrvatskoj koji pruža sistemske usluge Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava (HOPS).

Vetropark Senj, snage 56 MW, koji je izgradila kineska kompanija Norinco, nedavno je dobio dozvolu da sa probne konačno pređe na redovnu proizvodnu električne energije. Ubrzo se vetropark pridružio i virtuelnoj elektrani GEN-I grupe, naveo je GEN-I, deo slovenačke državne elektroprivrede GEN.

GEN-I je sa firmom Energija projekt, koja je u vlasništvu kineske kompanije, potpisala ugovor o otkupu električne energije (eng. PPA) i ugovor o pružanju fleksibilnosti. PPA ugovor  uključuje i kupovinu garancija porekla.

GEN-I je po prvi put primenio inovativno rešenje za ugovore sa proizvođačima struje

Slovenačka firma je navela da je ovo prvi put da koristi svoj inovativni proizvod, koji kombinuje PPA ugovor i pružanje usluga fleksibilnosti.

PPA, kako su istakli u GEN-I-ju obezbeđuje vetroparku pristup tržištu za proizvedenu struju, kao i svu neophodnu infrastrukturu za trgovinu tom energijom, uključujući obezbeđivanje unapred određenih cena za određene periode, i balansiranje viškova i manjkova. Time vetroelektrana Senj, kako su dodali, dobija stabilan i predvidljiv izvor prihoda, što smanjuje finansijske rizike povezane sa kolebanjima cena energije.

Potpisivanjem ugovora sa hrvatskim operatorom prenosnog sistema HOPS, GEN-I je dobio priliku da bude agregator za pružanja sistemskih (pomoćnih) usluga.

Virtuelna elektrana GEN-I grupe sada upravlja sa više od 100 proizvođača i potrošača energije u pet zemalja

Virtuelna elektrana GEN-I grupe radi od 2015. godine i sa vetroparkom Senj sada u pet zemalja ima više od 100 potršača i proizvodnih jedinica na različitim lokacijama.

Virtuelna elektrana daje veliki doprinos održavanju stabilnosti elektroenergetskog sistema kroz sistemska rešenja za HOPS, obezbeđujući negativnu tercijarnu rezervu, navela je slovenačka firma.

Inače, virtuelna elektrana je napredni sistem upravljanja električnom energijom koji mrežu izvora energije, korisnika i sistema za skladištenje energije na različitim lokacijama spaja u zajedničku platformu. Ovaj pametni sistem se u svakom trenutku prilagođava situaciji u elektrodistributivnom sistemu, donoseći dodatnu vrednost svojim članovima i elektroenergetskom sistemu u celini.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

8. oktobar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

8. oktobar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

8. oktobar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

8. oktobar 2024. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini