Solarna elektrana Blate koja se nalazi na nekadašnjem površinskom kopu rudnika Trbovlje-Hrastnik puštena je u pogon. Projekat je realizovao slovenački Rudis na 6.500 kvadratnih metara degradiranog zemljišta.
Slovenačka firma Rudis pustila je u pogon solarnu elelektranu Blate snage 1,5 megavata, koja će proizvoditi 1.700 megavat sati električne energije godišnje. Kako navode u ovom preduzeću iz Trbovlja, to će biti dovoljno za snabdevanje 400 domaćinstava.
Fotonaponsko postrojenje na mestu bivšeg rudnika uglja i jalovišta u kompleksu Trbovlje-Hrastnik, opremljeno je sa 2.600 monokristalnih panela nominalne snage od po 600 vati , kao i sa 13 invertera.
Blate je druga solarna elektrana izgrađena na degradiranom zemljištu na površinskom kopu rudnika Trbovlje-Hrastnik. Državni Holding Slovenske elektrarne-HSE otvorio je solarnu elektranu Prapretno od tri megavata u aprilu ove godine.
Postrojenje Blate je druga elektrana koja je priključena na elektrodistributivnu mrežu u opštini Hrastnik u Zasavskoj regiji.
„U Hrastniku imamo skoro pet megavata novih solarnih panela, ali ne smemo zanemariti nekoliko privatnih kuća koje su se priključile. S obzirom na broj stanovnika, uveren sam da je Hrastnik najviše uradio u oblasti obnovljivih izvora električne energije u Sloveniji“, izjavio je gradonačelnik Hrastnika Marko Funkl, prenela je Radio televizija Slovenije.
Funkl: S obzirom na broj stanovnika, uveren sam da je Hrastnik najviše uradio u oblasti obnovljivih izvora električne energije u Sloveniji
Degradirana površina od približno 6.500 kvadratnih metara na prostoru zatvorenog rudnika i termoelektrane u Zasavju koje nisu pogodne za bilo kakve delatnosti dobile su novu namenu.
„To nije bila klasična osnova, ali smo radili betonske temelje za podkonstrukciju, što je zahtevalo dodatno vreme i dodatna finansijska sredstva“, istakao je direktor projekta u firmi Rudis Samo Kreže.
Proizvedena električna energija umanjiće emisije ugljen-dioksida za 835 tona godišnje
Proizvedena električna energija umanjiće emisije ugljen-dioksida za 835 tona godišnje, naveli su u preduzeću iz Trbovlja. Sva proizvedena energija biće isporučena u elektrodistributivnu mrežu Slovenije.
Projekat su sufinansirali Republika Slovenija i Evropska unija iz Kohezionog fonda. Država sprovodi sanaciju bivšeg rudnika uglja Trbovlje-Hrastnik i podržava projekte transformacije lokalne privrede u regionu Zasavja, kao i Savinjsko-Šaleškom regionu, koji su donedavno bili ekonomski zavisni od uglja.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.