Električna energija

Mujović: Crna Gora će u 2025. morati da uveze struju u vrednosti od 160 miliona evra 

sasa mujovic te pljevlja uvoz rekonstrukcija

Foto: Vlada Crne Gore

Objavljeno

12.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Termoelektrana Pljevlja u 2025. godini neće raditi više meseci zbog ekološke rekonstrukcije što će primorati Crnu Goru da uveze velike količine električne energije u vrednosti od 160 miliona evra, izjavio je Saša Mujović, ministar energetike i rudarstva.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), vlasnik TE Pljevlja, započela je ekološku rekonstrukcije elektrane kako bi je modernizovala, uskladila sa evropskim standardima o emisijama i tako produžila njen životni vek. Ali, s obzirom da sa snagom od 225 megavata (MW) obezbeđuje 40 odsto domaće proizvodnje električne energije u zemlji, njen prestanak rada zahtevaće veliki uvoz.

EPCG je zvanično započela rekonstrukciju aprila 2022. kada je saopšteno da bi trebalo da traje oko dve i po godine. Tokom boravka u Bijelom Polju na panel diskusiji o zagađenju vazduha ministar Saša Mujović rekao je da EPCG još nije nabavila električnu energiju za 2025, kada je planirana rekostrukcija TE Pljevlja, prenele su Vijesti.

TE Pljevlja neće raditi devet meseci

Mujović je rekao da je predlog za smanjenje računa za stanovnike ovog grada neodrživ, i da je skoro siguran da će subvencije sledeće godine biti ukinute i za Pljevlja, koje se zbog TE Pljevlja i Rudnika uglja smatraju daleko najzagađenijim gradom u zemlji.

On je naveo da su subvencije za električnu energiju za Bijelo Polje za 2024. i 2025. posebno neodržive ako se zna da tokom planirane rekostrukcije Termoelektrana neće raditi devet meseci, a Crna Gora mora da uvozi električnu energiju.

„Oko 160 miliona evra ova ionako siromašna zemlja mora da da nekom, umjesto da prihoduje“, istakao je on.

EPCG je prošlu godinu završila sa profitom od 80 miliona evra

Mujović je naveo da ga informacija da će Crna Gora 2025. dočekati bez pokrivene potrošnje čini vrlo nespokojnim, zbog čega će brzo intervenisati u tom pravcu.

Inače, EPCG je prošlu godinu završila sa profitom od 80 miliona evra. Crna Gora obično domaćom proizvodnjom podmiruje domaću potrošnju, a ostaje joj struje i za izvoz. Prodaja u inostranstvu zavisi od hidrološke situacije, s obzirom da više od 50 odsto struje dobija iz hidroelektrana. Poslednjih godina izvozila je nekoliko procenata svoje proizvodnje.

Kompanija je ranije najavila da planira da iskoristi 2024. da se što bolje pripremi za zastoj u radu TE Pljevlja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

toplana gas ljubljana energetika te tol

Glavno gorivo toplane u Ljubljani nije više ugalj, već gas

12. februar 2024. - TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u slovenačkoj prestonici Ljubljani, preuzela je novoizgrađeno postrojenje na prirodni gas i paru

severna makedonija spajanje trzista eu grcka sanja bozinovska

Severna Makedonija planira da spoji tržište električne energije sa EU do prvog kvartala 2027.

12. februar 2024. - Ministarka Sanja Božinovska učestvovala je na Forumu za integraciju tržišta električne energije održanom u Evropskom parlamentu u Briselu

Kostadinov Zapadni Balkan energetsku krizu odgovorio inovacijama ambicijom

Kostadinov (GGF): Zapadni Balkan je na energetsku krizu odgovorio inovacijama, ambicijom (video)

12. februar 2024. - Poslednje tri do četiri godine su u najmanju ruku bile transformativne u pogledu energetske tranzicije na Zapadnom Balkanu, kaže Borislav Kostadinov, direktor fonda u kompaniji Finance in Motion zadužen za GGF

Atila cikan Alteo Agregatori AI resenja stabilnost mreze optimizaciju proizvodnje

Čikan (Alteo): Agregatori imaju AI rešenja za stabilnost mreže, optimizaciju proizvodnje (video)

12. februar 2024. - Nestabilnost cena, globalne promene u politici i potreba za fleksibilnijim rešenjima daju važan zamajac developerima i agregatorima, poručio je Atila Čikan iz kompanije Alteo