Mladi istraživači Srbije su, u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom i partnerima na projektu Zajedno za životnu sredinu, pokrenuli nagradni konkurs Volonteri prirodi po meri 2024 za pojedince koji se ističu svojim volonterskim angažmanom u zaštiti prirode.
Nagrada ima za cilj da istakne značaj volonterskog rada za zaštitu prirode te da podrži inicijative i aktivnosti koje doprinose očuvanju biodiverziteta i zaštićenih područja. Iako nije uvek dovoljno prepoznat, on je tradicionalno i široko rasprostranjen u Srbiji.
Priznanje Volonteri prirodi po meri je i podsticaj za dalji rad. Takođe stavlja naglasak na potrebu da građani učestvuju u donošenju odluka vezanih za zaštitu prirode i upravljanje zaštićenim područjima. Promoviše volontiranje kao društvenu vrednost, stoji u pozivu.
Upravljači zaštićenim područjima u Srbiji nemaju resurse da sprovedu sve potrebne mere, što ukazuje na važnu ulogu volontera. Oni obavljaju brojne zadatke na terenu poput čišćenja staništa i uklanjanja invazivnih biljnih vrsta.
Volontiranje u prirodi stvara trajne veze između ljudi i prirode, poručuju Mladi istraživači. Objasnili su da žele da upute uprave zaštićenih područja i građane na saradnju.
Rok za slanje prijava je 6. maj
Prijavu je potrebno podneti onlajn na ovom linku. Kandidati šalju i tri do pet fotografija svojih aktivnosti.
Rok za slanje prijava za je 6. maj, a odluku o dobitniku donosi komisija koju čine stručnjaci iz institucija i organizacija civilnog društva, navedeno je u konkursu.
Ceremonija dodele nagrade će se održati 22. maja, na Međunarodni dan biodiverziteta.
Nagrada je namenjena isključivo pojedincima koji za svoj doprinos zaštiti prirode ne dobijaju materijalnu naknadu, napomenuli su organizatori. Nominuju se građani Srbije.
Program se realizuje u okviru petogodišnjeg projekta Zajedno za životnu sredinu, kojeg sprovode Beogradska otvorena škola (BOŠ) i Agencija Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID) u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije (MIS), Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), udruženjem ENECA, međunarodnom organizacijom The Nature Conservancy (TNC) i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.