OIE

Ministar najavio razgovore vlada RS, Srbije o zajedničkoj izgradnji HE Paunci i Foča

Ministar-najavio-razgovore-vlada-RS-Srbije-o-zajednickoj-izgradnji-HE-Paunci-i-Foca

Foto: Pixabay

Objavljeno

20.06.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.06.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlade Republike Srpske i Srbije će na sledećoj zajedničkoj sednici razgovarati o zajedničkoj izgradnji hidroelektrana Paunci i Foča na gornjem toku reke Drine, najavio je Petar Đokić, ministar energetike srpskog entiteta Bosne i Hercegovine.

Đokić je rekao da se nada da će do zajedničke sednice biti sproveden pregovarački postupak i dodeljena koncesija Elektroprivredi Republike Srpske (ERS).

Prema Đokićevim rečima, ovo će biti urađeno da bi ERS mogao da uđe u adekvatan odnos sa Elektroprivredom Srbije (EPS) u vezi sa projektom.

Zajednička sednica dveju vlada bi trebalo da se održi u Trebinju krajem avgusta, javila je Srna.

Prethodno su Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, i srpska premijerka Ana Brnabić razgovarali o projektu na Jahorina ekonomskom forumu početkom maja.

Na portalu ERS-a se navodi da bi HE Foča imala instalisanu snagu od 44,15 MW i prosečnu godišnju proizvodnju od 175,9 GWh električne energije, a HE Paunci instalisanu snagu od 43,21 MW i prosečnu godišnju proizvodnju od 166,9 GWh.

Mala HE na reci Drinjači puštena u probni rad

U međuvremenu, mala hidroelektrana (HE) na reci Drinjači je puštena u probni rad, potvrdio je Vitomir Tomić, jedan od investitora.

U izgradnju male HE snage 1 MW je uloženo oko 6,5 miliona KM (3,33 miliona evra).

Ova hidroelektrana bi trebalo da proizvodi 6,5 miliona kWh električne energije godišnje, rekao je Tomić i dodao da očekuje da HE dobije sertifikat do 1. jula i da zvanično bude puštena u rad tokom leta.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U razmatranju kredit za Alcazar za projekat vetroelektrane Štip

U razmatranju kredit za Alcazar za projekat vetroelektrane Štip

20. jun 2018. - EBRD i IFC su izrazili spremnost da za Alcazar Energy Partners odobre kredit za projekat vetroelektrane Štip u Severnoj Makedoniji

bih republika srpska elektrane stanari 2050 ugalj aleksandar milic

Milić: Plan je da termoelektrana Stanari radi do 2050.

20. jun 2018. - Aleksandar Milić, direktor Elektrane Stanari, izjavio je da viškove struje koje su nekada izvozili sada prodaju na domaćem tržištu

U probnom radu najveci solarni park Hrvatskoj u sklopu hibridne elektrane Korlat

U probnom radu najveći solarni park u Hrvatskoj, u sklopu hibridne elektrane Korlat

20. jun 2018. - HEP grupa je kod dalmatinskog mesta Korlat izgradila najveći solarni park u Hrvatskoj, u sklopu jedine hibridne elektrane sa vetroparkom

hrvatska solar sos djecje selo Lekenik zez

Prvo solarno SOS Dečje selo u Hrvatskoj na putu ka energetskoj nezavisnosti

20. jun 2018. - SOS Dječje selo Lekenik, koje se nalazi između Zagreba i Siska, dobilo je solarnu elektranu snage 100 kilovata