Životna sredina

Ministar najavio inicijativu za izmenu zakona o zaštiti prirode zbog malih hidroelektrana

Ministar-najavio-inicijativu-za-izmenu-zakona-o-zastiti-prirode-zbog-malih-hidroelektrana

Foto: Pixabay

Objavljeno

13.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan je najavio inicijativu za izmenu zakona o zaštiti prirode kojom bi se sprečila izgradnja malih hidroelektrana (HE) u zaštićenim područjima. Najava je usledila nakon što je sud nedavno poništio Trivanov pokušaj da povuče odobrenje za izgradnju male HE Pakleštica, za koju se strahuje da bi narušila biodiverzitet u basenu reke Visočice.

“Samo na Staroj planini ima više od 60 zahteva za izgradnju. Pa to je horor, priroda će biti uništena. Poslednjih godinu dana pokušavam da stvorim ambijent u kojem može otvoreno da se kaže: nije baš najpametnije da se grade MHE u zaštićenim dobrima. Boriću se do kraja i to nema cenu, imamo ozbiljnu podršku građana da sve menjamo, ali trajaće neko vreme”, izjavio je Trivan za Insajder.

“Pa to je horor, priroda će biti uništena.”

Prema Trivanovim rečima, o već izdatim dozvolama za izgradnju malih HE u zaštićenim područjima bi se moglo razgovarati sa Ministarstvom rudarstva i energetike i investitorima, sa ciljem da im se dodele druge lokacije, koje nisu u zaštićenim područjima.

Reagovala je i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, koja je rekla da je Trivanovo pravo da traži izmene zakona u resoru za koji je nadležan. Takođe je dodala da nema “ništa protiv” bilo čega što može da unapredi životnu sredinu.

Mihajlović je međutim primetila i da je “velika šteta” što je Srbija iskoristila manje od 50 od ukupno 800 lokacija određenih za izgradnju malih hidroelektrana.

Organizacije civilnog društva (OCD) koje se bave zaštitom životne sredine su u poslednje vreme pojačale aktivnosti usmerene protiv projekata hidroelektrana na Balkanu.

nedavnoj studiji Bankwatch, jedne od najvećih mreža OCD koje se bave zaštitom životne sredine u regionu centralne i istočne Evrope, ocenjeno je da reke jugoistočne Evrope (JIE) uništava talas hidroenergetskih projekata. Studija je analizirala situaciju u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kosovu*, Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Sloveniji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

13. jul 2018. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

13. jul 2018. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

13. jul 2018. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja

solarni paneli inovacije heliup startap nagrada evropa

Francuski Heliup sa ultralakim solarnim panelima osvojio Zlatnu evropsku nagradu za solarne startapove 2025.

13. jul 2018. - Jedinstvena tehnologija, razvijena u Francuskoj, zasnovana je na tankom staklu i na inovativnom konceptu instalacije