OIE

Mesihovina, prva vetroelektrana u BiH puštena u rad

Mesihovina prva vetroelektrana u BiH pustena u rad

Slika: ephzhb.ba

Objavljeno

15.03.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.03.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prva elektrana na vetar u Bosni i Hercegovini, Mesihovina, instalirane snage 50,6 MW, puštena je u rad i ubuduće će snabdevati strujom više od 27.000 domaćinstava opštine Tomislavgrad.

Izgradnjom ove elektrane sa 22 Siemensova agregata tipa SWT-2.3-108, biće povećana proizvodnja električne energije u toj opštini za 165,17 GWh godišnje, odnosno 10 odsto.

Vetropark Mesihovina se prostire na 22 kilometara u centralnom području opštine Tomislavgrad. U njegovu gradnju investirano je oko 82 miliona vera, a glavni investitor je Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne (EPHZHB).

Uz EPHZHB, novac za izgradnju prvog vetroparka u BiH je obezbeđen iz više izvora. Kako je ranije saopštila EPHZHB, vlada Savezne Republike Nemačke dala je donaciju od jedan milion evra a nemačka razvojna banka KfW je obezbedila kredit of 71 miliona evra.

Konzorcijum Siemens, u kome su firme Siemens Danska i Siemens Hrvatska, isporučio je turbine sa temeljima i obavezao se da ih održava u prve dve godine rada. Ugovor za postavljanje interne kablovske mreže i povezivanje u nacionalni elektroprivredni sistem BiH je potpisan sa konzorcijumom ABB d.o.o., Hrvatska i Elektrocentar Petek d.o.o.

Mesihovinu je u pogon pustila Borjana Krišto, predsedavajuća Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koja je pre sedam godina položila kamen temeljac za izgradnju ovoe vetroelektrane.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropska unija greenway kredit ebrd janom mirova elektricni automobili punjaci

GreenWay obezbedio finasiranje za punjače za električna vozila u tri EU zemlje

15. mart 2018. - Investicija će omogućiti firmi da instalira 2.700 brzih i ultrabrzih punjača za električna vozila širom Hrvatske, Poljske i Slovačke

srbija aktivni kupci linglong hbis solar ems zahtev

Linglong i HBIS biće prvi veliki aktivni kupci električne energije u Srbiji

15. mart 2018. - Linglong i HBIS su podnele prve zahteve za priključenje svojih solarnih elektrana na prenosni sistem u statusu aktivnog kupca

Severna Makedonija Hrvatska saradnju u energetici

Severna Makedonija, Hrvatska unapređuju saradnju u energetici

15. mart 2018. - Severna Makedonija i Hrvatska su potpisale sporazum o strateškoj saradnji te memorandum o razumevanju o saradnji u energetici

Srbija do 2029 odlozila proceduru za prikljucenje za projekte elektrana

Srbija do 2029. odložila proceduru za priključenje za projekte elektrana

15. mart 2018. - Za projekte velikih vetroelektrana i solarnih parkova u Srbiji, tek 2029. godine stižu na red zahtevi za izradu studije priključenja na visokonaponski sistem