Životna sredina

Meksiko nastavlja proces nacionalizacije rezervi litijuma

Meksiko, dekret za nacionalizaciju litijuma

Foto: Predsedništvo Meksika

Objavljeno

23.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador potpisao je dekret kojim je ministarstvo energetike zadužio za upravljanje rezervama litijuma. Stranim kompanijama je zabranjeno da samostalno iskopavaju tu stratešku sirovinu.

Na skupu u selu Bakadevači u državi Sonora, posebno organizovanom radi potpisivanja uredbe, predsednik Meksika je ovlastio ministarstvo energetike da preduzme radnje neophodne za sprovođenje procesa nacionalizacije, prenosi Reuters. Lopez Obrador je takođe ovom prilikom proglasio 234.855 hektara zemljišta u Sonori, na severu zemlje, za rudarsku zonu pod nazivom Li-MX 1.

„Učinimo naciju vlasnikom ovog strateškog minerala“, rekao je Lopez Obrador

Meksički parlament je u aprilu usvojio amandman na Zakon o rudarstvu kojim je zabranjeno da se privatne kompanije bave istraživanjem i eksploatacijom litijuma. Zatim je u avgustu osnovana državna kompanija Litio para México (LitioMx) za istraživanje rezervi i iskopavanje rude tog alkalnog metala.

„Sada nacionalizujemo litijum, tako da ga stranci iz Rusije, Kine ili Sjedinjenih Država ne mogu eksploatisati“, rekao je Lopez Obrador na događaju.

Sonora, carstvo litijuma

La Ventana u Sonori se smatra se najvećim nalazištem litijuma na svetu. Rezerve na teritoriji Meksika se procenjuju na ukupno 1,7 miliona tona, što ovu zemlju svrstava na 10. mesto u svetu. Ispred nje su Bolivija, Argentina, Čile, SAD, Australija, Kina, Kongo, Kanada i Nemačka.

Litijum se u Sonori, prema rečima inženjera, nalazi u glini. U Boliviji, Čileu i Argentini ove sirovine ima u kamenu i slaništima. Za litijum iz gline je potreban poseban postupak obrade. Lopez Obrador je na događaju izjavio da istraživači rade na razvoju te tehnologije.

U Meksiku se litijum još uvek ne eksploatiše

U Meksiku još uvek nema komercijalne proizvodnje litijuma. Generalni direktor LitioMx-a Pablo Tadei izjavio je ranije ovog meseca za Reuters da je Meksiko otvoren za partnerstva, ali da će savezna vlada imati većinski udeo u svakom takvom poduhvatu.

Litijum je visokoreaktivan alkalni metal s izuzetnom toplotnom i električnom provodlјivošću. Ova svojstva ga trenutno čine dominantnim u proizvodnji baterija za električna vozila. Javno-privatna alijansa Li-Bridge predviđa da će do 2030. globalna potražnja za litijum-jonskim baterijama porasti za više od pet puta.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija nemacka litijum kina jadar brantner

Nemačka sekretarka Brantner: Nije pitanje da li će se litijum kopati u Srbiji, nego ko će to uraditi

23. februar 2023. - Franciska Brantner, državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove, izjavila je da je pitanje da li će to uraditi Rio Tinto i Evropa ili Kina

Aktivisti Jadra poveli sa protesta u Beogradu blokade protiv kopanja litijuma

Aktivisti iz Jadra poveli u blokade sa protesta u Beogradu protiv kopanja litijuma

23. februar 2023. - Masovnim skupom u Beogradu krunisana je serija skoro svakodnevnih protesta širom zemlje. Predvođeni udruženjem Ne damo Jadar i SEOS-om, hiljade demonstranata zaustavilo je saobraćaj na Gazeli i pošlo da blokira železničke stanice Prokop i Novi Beograd.

podgorica deponija spalionica otpada

Mujović: Gradnja spalionice otpada u Podgorici je dobitna kombinacija

23. februar 2023. - Podgorica bi mogla da dobije spalionicu otpada što je plan komunalnog preduzeća Deponija koji podržava i Saša Mujović, ministar energetike

Novi evropski zakon IED 2.0 gradanima gradjanima odstetu od zagadivaca zagadjivaca

Novi evropski zakon IED 2.0 omogućava građanima da dobiju odštetu od zagađivača

23. februar 2023. - Direktiva IED 2.0 pokriva emisije zagađujućih materija i omogućava ljudima da dobiju odštetu za narušavanje njihovog zdravlja usled protivzakonitog zagađivanja