Životna sredina

Meksiko nastavlja proces nacionalizacije rezervi litijuma

Meksiko, dekret za nacionalizaciju litijuma

Foto: Predsedništvo Meksika

Objavljeno

23.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador potpisao je dekret kojim je ministarstvo energetike zadužio za upravljanje rezervama litijuma. Stranim kompanijama je zabranjeno da samostalno iskopavaju tu stratešku sirovinu.

Na skupu u selu Bakadevači u državi Sonora, posebno organizovanom radi potpisivanja uredbe, predsednik Meksika je ovlastio ministarstvo energetike da preduzme radnje neophodne za sprovođenje procesa nacionalizacije, prenosi Reuters. Lopez Obrador je takođe ovom prilikom proglasio 234.855 hektara zemljišta u Sonori, na severu zemlje, za rudarsku zonu pod nazivom Li-MX 1.

„Učinimo naciju vlasnikom ovog strateškog minerala“, rekao je Lopez Obrador

Meksički parlament je u aprilu usvojio amandman na Zakon o rudarstvu kojim je zabranjeno da se privatne kompanije bave istraživanjem i eksploatacijom litijuma. Zatim je u avgustu osnovana državna kompanija Litio para México (LitioMx) za istraživanje rezervi i iskopavanje rude tog alkalnog metala.

„Sada nacionalizujemo litijum, tako da ga stranci iz Rusije, Kine ili Sjedinjenih Država ne mogu eksploatisati“, rekao je Lopez Obrador na događaju.

Sonora, carstvo litijuma

La Ventana u Sonori se smatra se najvećim nalazištem litijuma na svetu. Rezerve na teritoriji Meksika se procenjuju na ukupno 1,7 miliona tona, što ovu zemlju svrstava na 10. mesto u svetu. Ispred nje su Bolivija, Argentina, Čile, SAD, Australija, Kina, Kongo, Kanada i Nemačka.

Litijum se u Sonori, prema rečima inženjera, nalazi u glini. U Boliviji, Čileu i Argentini ove sirovine ima u kamenu i slaništima. Za litijum iz gline je potreban poseban postupak obrade. Lopez Obrador je na događaju izjavio da istraživači rade na razvoju te tehnologije.

U Meksiku se litijum još uvek ne eksploatiše

U Meksiku još uvek nema komercijalne proizvodnje litijuma. Generalni direktor LitioMx-a Pablo Tadei izjavio je ranije ovog meseca za Reuters da je Meksiko otvoren za partnerstva, ali da će savezna vlada imati većinski udeo u svakom takvom poduhvatu.

Litijum je visokoreaktivan alkalni metal s izuzetnom toplotnom i električnom provodlјivošću. Ova svojstva ga trenutno čine dominantnim u proizvodnji baterija za električna vozila. Javno-privatna alijansa Li-Bridge predviđa da će do 2030. globalna potražnja za litijum-jonskim baterijama porasti za više od pet puta.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

23. februar 2023. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista

bih epbih spaljivanje otpada te tuzla testiranje

Elektroprivreda BiH odustala od probnog spaljivanja otpada u TE Tuzla

23. februar 2023. - Elektroprivreda BiH je saopštila da će ispoštovati zaključke Gradskog veća Grada Tuzla. Bilo planirano sagorevanje 100 tona otpada

Beograd u fokusu izazovi i resenja za odrzivi urbani razvoj Ivan Gazdic

Beograd u fokusu: izazovi i rešenja za održivi urbani razvoj

23. februar 2023. - Auto teksta je Ivan Gazdić, advokat i partner u advokatskoj kancelariji Petrikić & Partneri AOD u saradnji sa CMS Reich-Rohrwig Hainz

toplotni talasi ekstremne vrucine privreda ekonomija hrana

Toplotni talasi i ekonomija – kakve su posledice

23. februar 2023. - Osim užasnog danka u ljudskim životima, toplotni talasi značajno utiču na ekonomiju, poručio je ekonomista Evropske centralne banke