Električna energija

Makedonija raspisala tender za izbor garantovanog i rezervnog snabdevača električnom energijom

Makedonija raspisala tender za izbor garantovanog i rezervnog snabdevaca elektricnom energijom

Slika: Vlada Makedonije

Objavljeno

20.09.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.09.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Makedonije raspisala je tender za izbor garantovanog snabdevača električnom energijom, koji će imati i ulogu rezervnog snabdevača, u skladu sa novim Zakonom o energetici, što bi trebalo da obezbedi stabilno snabdevanje i spreči cenovne šokove do 2025. godine.

Vlada je ranije saopštila da će izabrati garantovanog i rezervnog snabdevača u cilju liberalizacije tržišta, dok obaveza državne energetske kompanije ELEM, dominantnog proizvođača u Makedoniji, da obezbeđuje električnu energiju za domaćinstva i male potrošače u režimu garantovanog i rezervnog snabdevanja prestaje 1. januara 2019. godine.

Pravo da se prijave na tender za garantovanog snabdevača električnom energijom, na period od pet godina, imaju sve kompanije u Makedoniji sa licencom za snabdevanje električnom energijom, kojih je trenutno 28, a domaći ponuđači mogu podneti prijavu i u saradnji sa stranim kompanijama, navodi se u saopštenju makedonske Vlade.

Dodatni uslovi uključuju i to da ponuđač mora imati najmanje 20 miliona evra obrtnog kapitala, stoji u saopštenju.

Rok za prijave je 3. decembar, a garantovani snabdevač električnom energijom bi trebalo da bude izabran do kraja ove godine i da počne sa radom u martu 2019. godine.

Ponuđač koji bude tražio najmanju maržu biće izabran za garantovanog snabdevača električnom energijom, rekao je vicepremijer Kočo Angušev.

Državna energetska kompanija ELEM biće u obavezi da garantovanom snabdevaču električnom energijom ponudi 80% svoje ukupne proizvodnje u 2019. godini, s tim da će se taj procenat svake godine smanjivati, sve dok ne dođe do 30% u 2025. godini, objasnio je Angušev.

Tenderi za univerzalnog snabdevača retkost na Zapadnom Balkanu

Izbor garantovanog ili univerzalnog snabdevača na tenderu bila je jedna od glavnih zamerki Energetske zajednice (EZ) Makedoniji. U svom poslednjem WB6 izveštaju o električnoj energiji iz marta EZ je navela da ne samo Makedonija, nego nijedna zemlja Zapadnog Balkana nije preduzela aktivnosti za izbor garantovanog snabdevača u nediskriminatornom i javnom postupku.

Nakon usvajanja novog Zakona o energetici u Makedoniji u maju, Sekretarijat Energetske zajednice je formalno zaključio dva postupka protiv ove zemlje, koji su bili pokrenuti jer ta zemlja nije na vreme liberalizovala tržište električne energije i usvojila pravila Trećeg energetskog paketa Evropske unije. Zakon je, inače, pripremljen u saradnji sa Sekretarijatom.

Novi Zakon omogućava, takođe, mikro, malim i srednjim preduzećima, koji se smatraju malim potrošačima, da nabavljaju struju na otvorenom tržištu i tako smanje fiksne troškove poslovanja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

20. septembar 2018. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

20. septembar 2018. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

20. septembar 2018. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

20. septembar 2018. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike