Električna energija

Mađarski HUPX se priključio regionalnoj berzi električne energije ADEX

Madarski madjarski HUPX regionalnoj berzi elektricne energije ADEX

Foto: iStock

Objavljeno

10.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

ADEX Group je dovršio integraciju s mađarskom berzom struje Hungarian Power Exchange (HUPX), postavši njen jedini akcionar. HUPX se pridružuje slovenačkoj berzi BSP i srpskom SEEPEX-u, čime nastaje regionalni centar za Centralnu i Istočnu te Jugoistočnu Evropu.

ADEX Group, koji je postao vlasnik HUPX-a, poručio je da se tim potezom omogućava likvidnost na spot tržištu struje, transparentnost cena, efikasnost i integracija putem spajanja tržišta – market coupling. Kompanija je saopštila da ju je upravo sprovedena transakcija pozicionirala kao prvoklasno čvorište za trgovanje električnom energijom u Centralnoj i Istočnoj Evropi i Jugoistočnoj Evropi.

To je važan korak u razvoju tržišta električne energije u regionu, napominju u grupaciji, koja je takođe jedini akcionar slovenačke berze BSP i srpskog SEEPEX-a. Ova, prva regionalna berza energije je osnovana u decembru 2022. u Ljubljani.

Operatori sistema prenosa električne energije MAVIR, Elektromreža Srbije i ELES su s kompanijom EPEX Spot u aprilu 2024. u Budimpešti potpisali sporazum o udruživanju berzi. Grupa se u oktobru ove godine preselila u glavni grad Mađarske.

Ukupni obim trgovine 2024. će premašiti 50 teravat-sati

Preko 120 članova trguje električnom energijom na spot tržištima kojima upravljaju BSP, SEEPEX i HUPX. Ukupni obim trgovine premašiće 50 teravat-sati ove godine, stoji u objavi.

Struktura sa tri pomenute berze u vlasništvu osmišljena je sa ciljem da pojednostavi i učini efikasnijima usluge trgovanja i kliringa, u korist aktuelnih i budućih članova berzi. Uz održavanje njihovog poslovanja stabilnim, ADEX Group je naveo da će postepeno sprovoditi integraciju, radi unapređenja korisničkog iskustva i uspostavljanja jedinstvenog centra (one-stop-shop) u regionu za trgovanje i kliring.

Zaokruživanje sveevropskog spajanja tržišta će podstaći energetsku tranziciju

Kontinuirano informisanje korisnika i interakcija s njima biće ključni elementi ovog procesa, saopšteno je. ADEX, poznat i kao Alpskojadranska dunavska berza električne energije, radi na stvaranju objedinjene platforme za učesnike na tržištu struje. Ova grupacija je dodala da su njena četiri akcionara uverena da će zaokruživanje panevropskog spajanja tržišta podstaći energetsku tranziciju.

„Imamo privilegiju da objavimo da je mađarska berza električne energije HUPX postala deo ADEX Holdinga. Ovo je još jedan značajan korak u razvoju poslovanja kompanije koji potvrđuje da je ADEX vodeći centar za trgovinu električnom energijom u regionu. ADEX je posvećen povezivanju fragmentiranih tržišta u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi u jedinstveno evropsko tržište električne energije. Naša je odgovornost da podelimo svoju evropsku viziju i znanje o pozitivnim efektima integracije za dobrobit naše zajednice“, izjavio je Anže Predovnik, predsednik Upravnog odbora kompanije ADEX Group.

HUPX-ov put je bio uspešan

Sa potpunim otvaranjem mađarskog tržišta 2008. godine, javljala su se mnoga pitanja i izazovi usled početnih nepoznanica, istakao je Gerge Bata, vršilac dužnosti generalnog direktora MAVIR-a i predsednik Nadzornog odbora ADEX-a.

„Da li je put kojim smo išli do sada bio uspešan, više nije pitanje, jer sada možemo da izvestimo ne samo o funkcionisanju likvidne domaće berze struje, već i o regionalnoj saradnji pod zajedničkim vlasništvom“, kazao je.

ELES, koji je i operator distributivnog sistema u Sloveniji, ima 3.113 kilometara dugačku mrežu dalekovoda od 400, 220 i 110 kilovolti.

Akcionarsko društvo Elektromreža Srbije (EMS) je operator prenosnog sistema (TSO) u Srbiji. Upravlja mrežom dalekovoda od 400, 220 i 110 kilovolti dužine gotovo 10.000 kilometara. Nadležan je za koordinaciju osam međuzonskih kapaciteta sa susednim TSO-ovima.

Evropska berza struje – European Power Exchange (EPEX SPOT) upravlja fizičkim tržištima električne energije na kojima je najveća zajednica trejdera u Evropi, a preko 400 kompanija je povezano na njene platforme.

Spektar tržišnih rešenja kompanije uključuje unutardnevno i tržište za dan unapred, trgovanje električnom energijom po zatvaranju tržišta, aukcije kapaciteta i garancija porekla, lokalnu fleksibilnost i data usluge. Deo je grupacije EEX, a jedan holding velikih evropskih TSO-ova je vlasnik 49% njenog kapitala.

MAVIR upravlja elektroenergetskim sistemom Mađarske. Poseduje licencu operatora prenosnog sistema i obezbeđuje adekvatne rezervne kapacitete za proizvodnju i prenos.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

10. decembar 2024. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

10. decembar 2024. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

10. decembar 2024. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

10. decembar 2024. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti