Električna energija

Mađarska zainteresovana da ulaže u energetske kapacitete Crne Gore

Madjarska-zainteresovana-da-ulaze-u-energetski-sektor-Crne-Gore

Slika: Ministarstvo ekonomije Crne Gore

Objavljeno

27.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Mađarske kompanije su zainteresovane da ulažu u energetski sektor Crne Gore, rekao je prilikom nedavne posete Podgorici ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.

Investiranje u energetske kapacitete Crne Gore je od posebnog interesa za mađarske kompanije, rekao je ministar prilikom susreta sa crnogorskom ministarkom ekonomije Dragicom Sekulić. Po Sijartovim rečima, Crna Gora ima značajan energetski potencijal.

U okviru razgovora o ekonomskoj saradnji dve zemlje, osim o investicijama u energetiku, razgovori su vođeni i o ulaganju u sektore turizma i bankarstva Crne Gore, navelo je mađarsko Ministarstvo spoljnih poslova i trgovine na svom sajtu.

Domaćini ovog susreta u Podgorici upoznali su gosta sa projektom realizacije podmorskog kabla između Crne Gore i Italije, koji otvara mogućnosti za ulaganja stranih kompanija u energetski sektor Crne Gore.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva ekonomije, ministarka Sekulić je upoznala mađarskog kolegu sa aktuelnim dešavanjima u oblasti energetike, ali i privrede u Crnoj Gori.

Zahvaljujući projektu izgradnje podmorskog kabla između Crne Gore i Italije, Crna Gora će postati regionalno čvorište za prenos električne energije na potezu Zapadni Balkan (Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Srbija) sa Evropom, kao deo Transbalkanskog koridora. Elektropriveda Crne Gore će od prenosa električne energije po osnovu udela od 20%, imati znatne prihode.

Polaganje crnogorske deonice kabla u dužini od 157 kilometara počelo je krajem novembra prošle godine, i završeno je pre planiranog roka, dok je prvi deo kabla dužine 136 kilometara s italijanske strane Jadranskog mora položen početkom 2015. godine.

Za postavljanje kabla od Peskare do Lastve po dnu Jadranskog mora korišćen je specijalizovani brod za polaganje kablova „Skagerrak“ norveškog ogranka kompanije Nexans. Uz energetski kabl koji će imati nominalni kapacitet od 1.000 MW paralelno je položen i optički telekomunkacioni kabl.

Pan-evropski koridor koji, osim što povezuje Crnu Goru sa Italijom, povezuje i Crnu Goru sa Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Rumunijom mrežom dalekovoda.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

27. decembar 2017. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

27. decembar 2017. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

27. decembar 2017. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

27. decembar 2017. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama