Životna sredina

Ljubljana treći put među 100 top održivih svetskih destinacija

Ljubljana trec put medju 100 top odrzivih svetskih destinacija

Slika: LJubljana, Janez Kotar

Objavljeno

30.10.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.10.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ljubljana se i ove godine našla među 100 top održivih destinacija u svetu. To je treći put da se glavni grad Slovenije nalazi u prestižnom “zelenom” društvu čije se članstvo stiče kroz takmičenje koje organizuje Green Destinations u saradnji sa još 20 međunarodnih organizacija za održivi turizam.

Prvi put Ljubljana je bila uvrštena na ovu listu 2014. Prošle godine, kada je ponela i titulu Evropske zelene prestonice 2016, ponovo se našla među 100 vodećih svetskih održivih destinacija. Osim LJubljane, sve slovenačke destinacije koje su ponele nacionalnu oznaku kvaliteta za zelenu destinaciju takođe su se našle na ovoj listi, zahvaljujući čemu je Slovenija postala država sa najviše održivih destinacija u svetu.

Na prestižnoj listi psim Ljubljane, nalaze se i Kamnik, Idrija, Rogla-Zreče, Radlje ob Dravi, Cerkno, Laško, Žalec, Celje, a od ove godine i Nova Gorica, Brda, Kranjska Gora Maribor, Ptuj, Slovenj Gradec, Velenje i Bela krajina.

Takmičenje za top 100 održivih destinacija je ove godine treći put organizovala Green Destinations  u saradnji sa 20 međunarodnih organizacija za održivi turizam. Cilj takmičenja je da se promovišu uspešni primeri u menadžmentu i razmene iskustva dobre prakse među destincijama.

Selekcija podrazumeva formalnu nominaciju koju obavljaju ambasadori destinacije, a evaluaciju vrši panel koji se sastoji od stotinak međunarodnih eksperata.

Zelena destinacija (Green Destinations) je neprofitna organizacija za održivi turizam, koja vodi globalno Partnerstvo  ekspertskih organizacija, kompanija i akademskih institucija, i Zajednicu predstavnika i učesnika zelenih destinacija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

30. oktobar 2017. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

30. oktobar 2017. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija

eu evropska komisija kriticne sirovine investicije

Evropska komisija objavila poziv za ulaganje u zelenu tranziciju, kritične sirovine na Zapadnom Balkanu

30. oktobar 2017. - Privatne firme iz EU, Evropskog ekonomskog prostora (EEA) i sa Zapadnog Balkana pozvane da izraze zainteresovanost za ulaganje u regionu.

Aleksandar Matkovic

Aleksandar Matković: Litijum nije belo zlato

30. oktobar 2017. - Naučni saradnik Instituta ekonomskih nauka Aleksandar Matković upozorio je na ozbiljne ekonomske, društvene i ekološke rizike povezane sa projektom rudarenja litijuma