OIE

Kopač: U Evropi se sada gradi mnogo manje malih hidroelektrana nego nekada

Slika: Screenshot/Narodna skupština

Objavljeno

11.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Intenzitet gradnje malih hidroelektrana (MHE) u zemljama Evropske unije je mnogo manji nego nekada, ali ne bih definitivno takve projekte ni odbacio, ni podržao, izjavio je Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice (EnZ).

Kako je preneo Insajder, Janez Kopač je na pitanje o iskustvu evropskih zemalja kada je reč o MHE izjavio da se projekti na rekama uglavnom obustavljaju, kao i da je intenzitet izgradnje ovih postrojenja u Evropi mnogo manji nego u prošlim decenijama.

„Obnovljivi izvori energije (OIE) su danas pre svega vetar i sunce. Mi podržavamo OIE, ali imamo u pravnom okviru Energetske zajednice i Direktivu o uticaju na okolinu i svaki projekat mora ići kroz procenu i ako je procena negativna, onda projekta nema. Tako da ne bih definitivno ni odbacio takve projekte, niti bih ih definitivno podržao“, rekao je on posle sednice skupštinskog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku na kojoj je predstavio Godišnji izveštaj Sekretarijata EnZ o napretku Srbije u implementaciji propisa iz oblasti energetike.

On je naveo najsvežiji primer Albanije, koja je, kako je rekao, zaustavila gradnju svih hidroelektrana (HE).

„Istina je da se tamo Direktiva o uticaju na okolinu u prošlosti nije puno poštovala“, rekao je Kopač, i dodao da ne može da komentariše situaciju u pojedinačnim projektima.

Albanska ministarka za energetiku i infrastrukturu Belinda Balkuku je izjavila pre nekoliko dana da će zaustaviti izgradnju novih HE i pokrenuti istragu o 182 dozvole izdate za izgradnju 440 postrojenja.

A, u Srbiji je krajem januara više hiljada građana iz cele Srbije na protestu “Kaži glasno NE za MHE” u Beogradu zatražilo da se odmah zaustavi gradnja MHE.

Reagovalo je i Nacionalno udruženje malih hidroelektrana koje je saopštilo da je protest politizacija nečega što ne bi trebalo da bude politika, kao i da MHE imaju najmanji uticaj na životnu sredinu od svih OIE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

CyberGrid agregaciju energetskoj tranziciji JIE Nikolaj Candellari BEF 2025

CyberGrid svojim rešenjima za agregaciju doprinosi energetskoj tranziciji u JIE

11. februar 2019. - CyberGrid veruje u energetsku tranziciju u regionu i doprinosi ovom procesu svojim rešenjima, poručio je na konferenciji BEF 2025 Nikolaj Candellari iz te kompanije

ACER Zinglersen Integrisimo trzista elektricne energije fleksibilnosti novom dobu BEF 2025

Zinglersen (ACER): Integrišimo tržišta električne energije radi fleksibilnosti, jer smo već u novom dobu

11. februar 2019. - Broj sati s negativnim cenama struje je dve godine zaredom dostigao rekord, pa direktor ACER-a Kristijan Zinglersen smatra da je novo doba već tu

beogradski energetski forum bef 2025 fleksibilnost usluge baterije koer ngen ems alteo cybergrid

BEF 2025: Digitalizacija, liberalizovana tržišta, vreme – neophodni uslovi za razvoj usluga fleksibilnosti

11. februar 2019. - Panel o fleksibilnosti bio je jedan od osam koji su održani na Beogradskom energetskom forumu 2025 (BEF 2025)

NGEN resenja za decentralizovanu elektroenergetsku mrezu sutrasnjice Roman Bernard BEF 2025

NGEN predstavio rešenja za decentralizovanu elektroenergetsku mrežu sutrašnjice na konferenciji BEF 2025

11. februar 2019. - Slovenački NGEN je u ekspanziji širom Evrope sa svojim softverskim platformama i opremom i baterijskim sistemima za decentralizovane mreže