OIE

Konzorcijum predvođen kompanijom India Power Corporation dao najbolju ponudu za gradnju solarne elektrane od 100 MW

Slika: Pixabay

Objavljeno

13.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo energetike i infrastrukture Albanije izabralo je konzorcijum koji predvodi kompanija India Power Corporation za izgradnju prve solarne elektrane u ovoj zemlji, koja će imati 100 MW. Investicija je procenjena na 70 miliona evra.

Članovi konzorcijuma, koji je u finalnoj fazi procedure izabran između tri ponuđača, su i kompanija Mining Resources FZE iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Minnea Limited iz Hong Konga. Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku Albanije u avgustu je raspisalo javni poziv za izbor najboljeg ponuđača za gradnju solarne elektrane, a ukupno je pristiglo šest ponuda.

Vlada Albanije će se obavezati na otkup električnu energiju iz elektrane kapaciteta 50 MW po fiksnoj ceni od 0,0599 evra/kWh u periodu od 15 godina, dok će investitor moći da trguje sa preostalih 50 MW koji nisu deo sistema državnih subvencija.

Kompanija OSHEE, operator distributivnog sistema, će u ime države otkupljivati električnu energiju iz solarne elektrane, koja će biti izgrađena u oblasti Akerni, u blizini grada Valona.

Rok za izgradnju elektrane je 18 meseci nakon potpisivanja ugovora između konzorcijuma i albanske vlade.

Postignuta cena od 0,0599 evra/kWh je jedna od najnižih u regionu za solarnu energiju, niža u odnosu na cenu u Grčkoj, 0,063 evra/kWh i 0,062 evra/kWh u Turskoj, saopštilo je Ministarstvo.

U maju 2017. godine Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i ministarstvo potpisali su Memorandum o razumevanju o saradnji u cilju razvoja regulatornog okvira za solarnu energiju i projekata solarne energije koji bi trebalo da uslede.

Saradnja je trebalo da olakša razvoj projekata putem modela zasnovanog na aukcijama.

Inače, Albanija bi mogla da dobije još jednu solarnu elektranu i to na kaskadnim elektranama na reci Drim. Državna elektroprivreda KESH planira da instalira plutajuću solarnu elektranu na akumulaciji Vau i Dejes, snage 12,9 MW. Akumulacija Vau i Dejes je deo Hidroelektrane Vau i Dejes, jedne od tri HE koje čine kaskadni sistem na reci Drim.

KESH na ovaj način želi da diversifikuje svoj energetski miks, koji je gotovo u potpunosti zasnovan na hidroelektranama.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Konferencija Energetske zajednice garancije porekla glavni pokretac evropske integracije zelenoj energetici

Konferencija Energetske zajednice – garancije porekla su mogući glavni pokretač evropske integracije u zelenoj energetici

13. novembar 2018. - U finišu pred punu primenu CBAM-a, na konferenciji u Ljubljani je razgovarano o tržišnim mehanizmima za ubrzavanje integracije s EU u domenu čiste energije, objavio je Sekretarijat Energetske zajednice

skladištenje energije evropa baterije

Kapaciteti za skladištenje energije u Evropi uskoro dostižu 100 GW

13. novembar 2018. - Skladištenje energije u reverzibilnim hidroelektranama ima najveći udeo u postojećim kapacitetima, sa 50,6 GW, a slede baterije, sa 44,8 GW

postrojenje kogeneracija spalionica otpad

Novi Sad planira postrojenje za proizvodnju energije iz otpada

13. novembar 2018. - Novosadska toplana je raspisala tender za izradu prethodne studije izvodljivosti za kogeneracijsko postrojenje koje bi koristilo čvrsto gorivo iz komunalnog otpada

GGF novo partnerstvo u Turskoj osnazice odrzivost male privrede

GGF-ovo novo partnerstvo u Turskoj osnažiće održivost male privrede

13. novembar 2018. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u Turskoj zasnovao partnerstvo s lizing kućom ING Leasing Türkiye, vredno 20 miliona evra