Električna energija

Konkurs za dodelu milion franaka projektima u hidroenergetici

IHA konkurs odrziva hidroenergetika

Slika: Pixabay

Objavljeno

15.04.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

15.04.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Investitori i oni koji razvijaju projekte u sektoru hidroenergije u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Severnoj Makedoniji i Srbiji, imaju još mesec i po dana da se prijave za dobijanje novca iz fonda vrednog milion švajcarskih franaka (1,02 miliona dolara).

Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA) saopštilo je da je produžen rok za slanje prijava na konkurs za sredstva u okviru fonda za ocenu održivosti (životna sredina, društvo i upravljanje) hidrenergije. Kada je konkurs objavljen u februaru rok je bio 19. april, a sada je 1. jun. Odluka o produženju roka doneta je, kako je saopštila IHA, zbog pandemije korona virusa.

Novac mogu da dobiju projekti koji su u pripremi, kao i oni koji su operativni

Za sredstva iz fonda mogu da se prijave projekti koji su u pripremi, kao i oni koji su u funkciji. Svi koji konkurišu morati da pokažu da su posvećeni održivom razvoju, kao i da su njihovi projekti usklađeni sa nacionalnim ili regionalnim razvojnim planovima.

U periodu 2020-2024. milion franaka dobiće 40 ili više projekata u sektoru hidroenergije

Fond je osnovan kako bi pomogao onima koji investiraju ili razvijaju hidroenergetske projekte u Africi, Aziji, Evropi i Južnoj i Severnoj Americi da povećaju društveni i ekološki uticaj svojih projekata.

U okviru inicijative, ukupno će biti dodeljeno milion švajcarskih franaka za 40 ili više projekata u hidroenergetici između 2020. i 2024.

Fondom upravlja sektor za održivost IHA, a finansira ga švajcarski Državni sekretarijat za ekonomske poslove (SECO).

Prva tranša od 250.000 franaka dostupna je za 17 država

Izabrane firme će dobiti novac za za delimično finansiranje troškova nezavisne procene projekata korišćenjem alata za analizu nedostatka u održivosti hidroenergije, zasnovanog na Protokolu za procenu održivosti hidroenergije.

Alat za analizu održivosti projekata pomaže u prepoznavanju i otklanjanju nedostataka u odnosu na dobru međunarodnu praksu

Alat za analizu nedostataka u održivosti projekata u hidroenergetici omogućava investitorima da identifikuju i reše te nedostatke u odnosu na dobru međunarodnu praksu. Alat ocenjuje projekte u skladu sa ekološkim, socijalnim i upravljačkim standardima Protokola za procenu održivosti hidroenergije.

Prva tranša od 250.000 švajcarskih franaka biće dostupna ove godine za projekte u sledećim zemljama: Albanija, BiH, Egipat, Gana, Indonezija, Južna Afrika, Kirgistan, Kolumbija, Kosovo*, Peru, Severna Makedonija, Srbija, Tadžikistan, Tunis, Ukrajina, Uzbekistan i Vijetnam.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

SAD teksas obnovljiva energija ugalj nuklearke eia

Obnovljivi izvori u 2022. po prvi put pretekli ugalj po proizvodnji struje u SAD

15. april 2020. - Američki energetski sektor proizveo je prošle godine 4.090 TWh, a udeo obnovljivih izvora bio je 21 odsto, saopštila je EIA

Plenković: HEP ide u dokapitalizaciju

Plenković: HEP ide u dokapitalizaciju

15. april 2020. - Hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je da će Hrvatska elektroprivreda - HEP, ući u proces dokapitalizacije

Djedovic Dedovic izmenama zakona Srbija skladistenje energije

Đedović: Izmenama zakona Srbija podstiče instaliranje sistema za skladištenje energije

15. april 2020. - Po izmenama Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije, investitori će odlaganje priključenja elektrane izbeći ugradnjom baterija

miroslav tomasevic eps

Tomašević: Ispunio sam ono što je bio moj zadatak u EPS-u

15. april 2020. - Miroslav Tomašević vodi EPS od marta 2022. kada je zbog ogromnih problema u proizvodnji uglja i struje zamenio Milorada Grčića