Električna energija

Kompjuterska greška rasparčala evropsko tržište struje uz ekstremne skokove cena

Kompjuterska-greska-rasparcala-evropsko-trziste-struje-ekstremne-skokove-cena

Photo: iStock

Objavljeno

27.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Poremećaj na platformi najveće evropske berze električne energije EPEX Spot doveo je do raskida veza na tržištu za dan unapred i divljanja cena.

Prošlonedeljni nezapamćeni lančani reseti elektroenergetskih sistema na Zapadnom Balkanu verovatno su mogli biti sprečeni boljim vezama, kvalitetnijom opremom i usklađivanjem protokola. Situaciji je doprinela ekstremna vrućina, a skoro je u potpunosti stabilizovana za par sati. I poremećaj u digitalnom sistemu može da izazove znatnu štetu, što se pokazalo 25. juna. Naime, kompjuterska greška rasparčala inače odlično povezano evropsko tržište i izazvala ekstremne disparitete u cenama električne energije.

Najveća evropska berza struje EPEX Spot (European Power Exchange) je zbog kvara na svojoj trgovinskoj platformi za dan unapred proglasio delimično razdvajanje tržišta po državama. Nekoliko aukcija je obavljeno na nacionalnom nivou, bez mogućnosti izvoza odnosno uvoza.

Tehnička neispravnost je uticala na oblast Centralne i Zapadne Evrope (CWE) i Poljske. U ovom slučaju su profitirali operateri elektrana koje služe za pokrivanje pikova potrošnje.

Sistem spojenih kablova

Prekid u informacionim sistemima pokazao je koliki su rizici pri spojenom funkcionisanju tržišta električne energije. Svojevrstan kratak spoj doveo je do najvećeg kidanja jedinstvenog tržišta do sada. To se odrazilo na širi evropski region, uključujući Britaniju i Irsku, i izazvalo sumnju u pouzdanost sistema.

Raspon cena između Nemačke i Francuske dostigao je rekord

Nemačka je bila u deficitu, pa je veleprodajna cena u jednom trenutku dostigla 492,04 evra po megavat-satu. To je bio najviši nivo od avgusta 2022. godine, perioda kada je energetska kriza bila u jeku. Nasuprot tome, Francuska, koja je, kao i obično, raspolagala viškom iz nuklearnih elektrana, doživela je pad cene na 2,96 evra po megavat-satu.

Razlika je porasla na najveću razinu u proteklih više od deset godina. Cena se u Belgiji, na primer, survala i do 150 evra po megavat-satu ispod nule. Na austrijskom tržištu su zabeležene transakcije od po skoro 240 evra po megavat-satu.

Nije sve u fizičkim kapacitetima

EPEX Spot još nije objavio uzrok kvara. Učesnicima je svakako, na teži način, postalo jasnije koliko su nacionalna tržišta struje zavisna jedna od drugih. Interkonekcije se, dakle, ne svode samo na hardver. Stabilnost sistema elektronskog trgovanja dobija sve više na težini.

Inače, integrisano funkcionisanje berzanskog tržišta Grčke sa Italijom odnosno Bugarskom, u domenu aukcija za dan unapred, novijeg je datuma. Oblast CWE je povezana skoro deset godina.

U ovakvom sistemu, algoritam uparuje snabdevanje sa potražnjom na prekograničnom planu, pa elektroni kroz žice jure tamo gde je struja najskuplja. Pri tome je omogućeno iskorišćavanje električne energije iz vetroparkova i solarnih farmi kada je najjeftinija. U suprotnom bi ta postrojenja često morala da prekidaju isporuku u mrežu.

Divljanje cena na berzama u satnim i ostalim kratkim segmentima obično ne utiče direktno i odmah na domaćinstva. S druge strane, neki potrošači i kompanije imaju varijabilne tarife, koje se usklađuju sa EPEX Spotom i drugim jačim berzama.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

27. jun 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

27. jun 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

27. jun 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

27. jun 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama