Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa predstavnicima kineske kompanije Shanghai Fengling Renewables, koja je zainteresovana za investicije u obnovljive izvore energije u Republici Srbiji, pre svega u zeleni vodonik.
„Zajedno sa našim strateškim partnerima iz Zijin Mining Groupe razmatraju potencijalnu izgradnju hibridnog postrojenja, solarne i vetroelektrane u okolini Bora, koje bi proizvodilo zeleni vodonik, a Zijinu omogućilo smanjenje troškova“, rekla je Đedović Handanović.
Naglasila je da bi ovom saradnjom Srbija zauzela značajno mesto u Evropi u proizvodnji vodonika i pozicionirala se u budućnosti kao izvoznik ovog energenta, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.
Đedović Handanović je dodala da su planirana ulaganja od oko dve milijarde evra u razvoj i izgradnju vetroelektrana i solarnih farmi, skladištenje energije za proizvodnju vodonika i tehnologije proizvodnje energije vodoničnim gorivom.
Plan je da se obezbedi 1.500 megavata, a očekuje se da će projekat dostići čak 2.000 megavata, rekla je.
Kompletnu proizvodnju električne energije preuzeo bi Zijin, dok bi se viškovi pretvarali u vodonik
Đedović Handanović je kazala i da bi kompletnu proizvodnju električne energije preuzeo Zijin, dok bi se viškovi pretvarali u vodonik. „Pored zadovoljenja potrošnje električne energije u rudniku, obnovljiva energija bi se koristila za proizvodnju vodonika, koji bi predstavljao skladište zelene energije, sa proizvodnim kapacitetom od 30.000 tona godišnje. Takođe, planirana su ulaganja od 10 miliona evra za izgradnju industrijskog parka za proizvodnju vetrotornjeva“, izjavila je.
Ministarka je istakla da se Srbija nalazi u procesu energetske tranzicije i da su potrebne kompanije koje primenjuju najsavremenije tehnologije u ovoj oblasti.
Srbija realizacijom ovog projekta potencijalno može da postane značajan izvoznik vodonika u razvijene države
Ona je dodala da države članice Evropske unije planiraju ogromna ulaganja u proizvodnju, skladištenje i transport vodonika, koji treba da zameni fosilna goriva. Kazala je da će se tražnja za vodonikom u razvijenim evropskim zemljama značajno povećavati. Srbija bi mogla da postane značajan izvoznik vodonika u te države, rekla je Đedović Handanović.
Predstavnici kompanije Shanghai Fengling Renewables prezentovali su projekte koje razvijaju u Kini i svetu kao i predloge za uspostavljanje saradnje sa institucijama i preduzećima u Srbiji u oblasti proizvodnje električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora, skladištenja energije i primene vodonika, stoji u saopštenju.
Ministarstvo je u septembru objavilo da Zijin Mining namerava da u Srbiji izgradi fotonaponski sistem od 300 megavata za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe.
Delegacija Shanghai Fenglinga se prošle sedmice u Šangaju sastala sa premijerkom Anom Brnabić.
Kinezi ulažu, kinezi koriste, kinezi prodaju, a Srbija izvoznik?! Neće biti da je tako. Dobro je jedino što će se kinezi osloboditi sroake struje i proizvodiće sopstvenu, pa će Srbija da se reši bede. Jer, poznato je da oni ne plaćaju struju i koliko taj dug iznosi. A ta, ne mala količina, će biti praktična dobit.