Električna energija

Kinesko-crnogorski konzorcijum izabran za ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja

TE Pljevlja

Foto: EPCG

Objavljeno

12.11.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.11.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Konzorcijum DEC International-Bemax-BB Solar-Permonte izabran je kao najbolji ponuđač na tenderu Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) za izvođenje radova na ekološkoj rekonstrukciji prvog bloka TE Pljevlja, a projekat će omogućiti rad termoenergetskog kompleksa u Pljevljima (TEP-RUP) u narednih 20 do 30 godina.

Konzorcijum koji je odabran kao najbolji ponuđač za TE Pljevlja predvođen je kompanijom Dongfang Electric International Corp, koja je deo kineske grupe Dongfang Electric Corporation Limited (DEC), a ponudio je da obavi posao za oko 54,43 miliona evra (uključujući PDV).

Druga dva ponuđača na tenderu raspisanom u julu ove godine bili su kineska kompanija Shanghai Electric Group Co. Ltd., koja je ovaj posao ponudila da uradi za oko 97.9 miliona evra (uključujući PDV), i konzorcijum Hamon – Rudis, koji je tražio oko 72.5 miliona evra (uključujući PDV), navodi se u saopštenju EPCG.

Pre raspisivanja tendera, Odbor direktora EPCG doneo je odluku o realizaciji ove investicije, čija je vrednost procenjena na 45 miliona evra bez uračunatog PDV-a, odnosno 54.45 miliona evra sa PDV-om. Procena je doneta na osnovu idejnog projekta koji je uradila nemačka kompanija Steag Energy Services, podseća se u saopštenju.

Projekat će omogućiti ekološku zaštitu u skladu sa Odlukom EU iz 2017.

Projekat će obezbediti ispunjavanje obaveza i poštovanje najstrožijih parametara zaštite životne sredine predviđenih najnovijom Odlukom EU 2017/1442, piše u saopštenju.

Biće smanjene sve emisije i proizvodi sagorevanja uglja, kao i hemijskih procesa koji prate proizvodnju električne energije, ispod graničnih vrednosti, a sve u skladu sa propisima Crne Gore i direktivama EU o emisijama iz termoelektrana na ugalj.

Projekat obuhvata izgradnju sistema za odsumporavanje, sistema za denitrifikaciju, unapređenje rada elektrofilterskog postrojenja kao i izgradnju sistema za tretman otpadnih voda.

EPCG takođe podseća da je, uporedo sa projektom ekološke rekonstrukcije, ušla i u veliki investicioni ciklus sa prioritetom diversifikacije proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, pre svega vetra i sunca.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska ancala biomasa karlovac elektrana

Ancala preuzela tri elektrane na biomasu u Hrvatskoj

12. novembar 2019. - Platforma u Hrvatskoj sada obuhvata pet elektrana, koje proizvode obnovljivu električnu energiju iz biomase

severna makedonija evn trafostanica ts centralna bozinovska

Posle 40 godina EVN pustio u rad novu trafostanicu u Skoplju

12. novembar 2019. - Kompanija EVN Makedonija pustila je u rad novu trafostanicu u Skoplju, u koju je investirano 22 miliona evra

Slovenija i Srbija formiraju prvu regionalnu berzu elektricne energije ADEX

SEEPEX uvodi negativne cene u trgovanje električnom energijom

12. novembar 2019. - Srpska berza električne energije SEEPEX zakazala je uvođenje negativnih cena za 5. i 6. maj: do minus 500 evra po megavat-satu za dan unapred i 9.999 evra unutar dana

srbija svetska banka kredit gasovodi subvencije dubravka djedovic gil pontara

Srbija pregovara o kreditu za finansiranje gasovoda i subvencija za energetsku efikasnost

12. novembar 2019. - Vlada Srbije razmatra sa Svetskom bankom novi program za finansiranje izgradnje gasovoda i subvencionisanje mera...