OIE

Kineski naučnici izumeli odeću sa solarnim ćelijama za termoregulaciju tela

solarno odelo za termoregulaciju telesne temperature

Foto: Univerzitet Nankai

Objavljeno

08.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Solarna energija gotovo da nema granice u primeni, što pokazuje i inovacija naučnika sa Univerziteta Nankai u Kini. Napravili su termoregulaciono odelo koje energiju potrebnu za hlađenje ili zagrevanje tela dobija preko integrisanih solarnih ćelija.

Naučnici sa Univerziteta Nankai u Kini razvili su tkaninu za odeću koja obezbeđuje celodnevnu optimizaciju telesne temperature. Sistem kojeg su konstruisali Cijuen Vang i njegove kolege napravljen je od plastike – polivinila.

Savitljivi organični fotonaponski modul od sunčeve svetlosti proizvodi struju, a ona se konvertuje u grejanje ili hlađenje pomoću takođe fleksibilnog dvosmernog elektrokaloričnog uređaja. Polivinil je izolator i on povezuje solarne ćelije nameštenu spolja sa elektrokaloričnim uređajem ispod.

Kako naučnici ističu u svom radu objavljenom u časopisu Science, njihovo rešenje je idealno za ekstremne uslove poput polarne hladnoće, pustinjske vrućine ili čak svemira. Raniji napori istraživača da u odeću dodaju grejne ili rashladne elemente bili su neuspešni, jer se pokazalo da je većina takvih proizvoda previše glomazna za opštu upotrebu.

Kako funkcioniše solarno odelo

Na sunčevoj svetlosti, fotonaponski modul pretvara solarnu energiju u električnu za napajanje elektrokaloričnog uređaja za hlađenje i grejanje, a uključen je i sistem za skladištenje energije. Kako naglašavaju istraživači, elektrokalorični uređaj ima malu potrošnju, pa je energija koju prikupe mali solarni paneli u toku 12 sati dovoljna za 24 sata rada.

To znači da u toku noći odelo koristi uskladištenu energiju za održavanje telesne temperture u hladnom okruženju. Vlasnik odela može po sopstvenoj želji menjati režim grejanja i hlađenja u bilo koje vreme.

Testiranja su pokazala da panel efikasno radi pri različim intezitetima sunčeve svetlosti te da mu nije potrebno dodatno napajanje. Dalje, odeća hladi za do 10,1 stepen Celzijusa u vrućem okruženju greje za do 3,2 stepena u hladnom.

Isti naučnici su kao referencu uzeli da telo samostalno održava temperaturu kože u opsegu od 32 do 36 stepeni kada je spoljna temperatura između 22 i 28 stepeni. Solarno odelo taj opseg proširuje na između 12,5 i 37,6 stepeni Celzijusa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

8. januar 2024. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

8. januar 2024. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

8. januar 2024. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

8. januar 2024. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom