OIE

KESH usvojio plan za upravljanje klimatskim rizicima

Foto: Pixabay

Objavljeno

27.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Albanska državna energetska kompanija KESH, čija proizvodnja skoro u potpunosti zavisi od hidroelektrana (HE), usvojila je svoj prvi plan za upravljanje klimatskim rizicima. Plan se zasniva na strateškom pristupu izazovima koje donose rast temperature i sve veće oscilacije hidroloških uslova.

KESH upravlja kaskadom hidroelektrana kapaciteta 1.350 MW na reci Drim, a izazovi sa kojima se susreće zbog klimatskih promena i oscilacija zahtevaće značajne investicije u kratkom i srednjem roku, saopšteno je.

Plan za upravljanje klimatskim rizicima sadrži listu strukturnih i drugih mera za prilagođavanje, koje će KESH sprovesti sa ciljem ublažavanja klimatskih rizika, ali i da bi iskoristio mogućnosti koje donose klimatske promene.

Usvajanjem ovog plana KESH postaje jedan od prvih evropskih operatora hidroelektrana koji se hvataju u koštac sa rizicima klimatskih promena i klimatskih oscilacija kroz formalizovan i strateški pristup.

Rad na planu se odvijao u okviru programa jačanja kapaciteta finansiran od strane austrijskog fonda DRIVE, koji sprovodi kompanija za inženjering i projektni menadžment Pöyry, zajedno sa KWO, švajcarskim operatorom hidroelektrana.

Usvajanje plana je predviđeno ugovorom o kreditu od 218 miliona evra koji je KESH dobio od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za restrukturiranje i transformaciju u modernog proizvođača električne energije na tržištu koje se postepeno otvara, saopštio je EBRD.

Agron Hetoja, izvršni direktor KESH-a, izjavio je: „Sticanje znanja na polju upravljanja hidroelektranama otpornim na klimatske promene je ključni element naše strategije da održimo i dalje razvijamo poziciju jednog od vodećih proizvođača električne energije u regionu Zapadnog Balkana“.

Prema ranijim izveštajima, KESH planira da izgradi plutajuću solarnu elektranu, kojom želi da doprinese diverzifikaciji svog energetskog miksa. Plutajuća solarna elektrana bila bi izgrađena na akumulaciji Vau i Dejes, koja je deo HE Vau i Dejes, jedne od tri hidroelektrane u kaskadi na reci Drim.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska udeo obnovljiva energija drazen jaksic eihp

U Hrvatskoj će solarne elektrane prestići hidroelektrane do 2040.

27. decembar 2018. - Hrvatska je prema udelu obnovljive energije u potrošnji struje u gornjem delu liste zemalja EU, rekao je Dražen Jakšić, direktor EIHP-a

Westinghouse EDF svaki za sebe evaluiraju projekat nuklearne elektrane Krsko 2

Westinghouse, EDF svaki za sebe evaluiraju projekat nuklearne elektrane Krško 2

27. decembar 2018. - Westinghouse Electric će sprovesti studiju tehničke izvodljivosti izgradnje svog reaktora tipa AP1000 u Sloveniji, a EDF će uraditi drugu za sebe

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

27. decembar 2018. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede

crna gora epcg alcazar memorandum bijela djukanovic bulatovic

EPCG i Alcazar započeli pregovore o ugovoru o otkupu struje iz vetroparka Bijela

27. decembar 2018. - Elektroprivreda Crne Gore i Alcazar potpisali su Memorandum o razumevanju, čime je ozvaničen početak pregovora