Petnaest zemalja koje proizvode najviše plastičnog otpada na svetu odgovorne su za godišnju količinu plastike u okeanima čija težina je jednaka težini 2.403 plava kita. Sjedinjene Američke Države su najveći generator plastičnog otpada, ali je Indija ta koja baca najveće količine plastike u okean, pokazuje istraživanje britanske kompanije Raja, koja proizvodi ambalažu.
U SAD se proizvede 42 miliona tona plastičnog otpada godišnje, dok Indija u okean ispusti 126.500 tona, navodi se u izveštaju objavljenom povodom ovogodišnje kampanje Jul bez plastike.
Kampanja Jul bez plastike je pokrenuta u Australiji 2011. godine, ali je u međuvremenu poprimila globalne razmere. Milioni ljudi učestvuju svake godine, a mnogi su posvećeni smanjenju zagađenja plastičnim otpadom, i to ne samo tokom meseca jula.
Indija, Kina i Indonezija su tri najveća zagađivača okeana plastikom
Što se tiče plastičnog otpada koji završava u okeanima, Kina je drugi najveći zagađivač i odgovorna je za 70.700 tona plastike godišnje. Treće mesto zauzima Indonezija, koja svake godine u okean baci 56.300 tona plastičnog otpada, što je jednako težini skoro 18% svetske populacije kljunastih delfina.
Četvrti po redu je Brazil, sa skoro 38.000 tona plastičnog otpada bačenog u okean, a ta količina odgovara težini 278 plavih kitova. Ostale zemlje među prvih 10 na listi su Tajland, Meksiko, Egipat, SAD, Japan i Velika Britanija.
Istraživanje ima za cilj da podstakne ljude da smanje potrošnju plastike
Istraživanje je sprovedeno sa ciljem da se skrene pažnja na važnost recikliranja plastičnih proizvoda i njihove zamene ekološki prihvatljivijim alternativama, kao i da se podigne svest o uticaju plastike na životnu sredinu, saopštila je kompanija Raja.
Kako smanjiti ličnu potrošnju plastike
Kompanija je ponudila i savete kako smanjiti potrošnju plastike u svakodnevnom životu, a neki od njih su zamena jednokratnih čaša za kafu i plastičnih flaša za vodu posudama koje se mogu koristiti više puta, korišćenje čvrstih sapuna umesto tečnih koji se pakuju u plastičnu ambalažu i priprema hrane kod kuće umesto kupovine obroka upakovanih u plastiku.
U Evropskoj uniji (EU), plastika za jednokratnu upotrebu, poput slamki, plastičnih čaša, pribora za jelo, kesa, balona i kutija za pakovanje hrane od ekspandiranog polistirena, čine 70% otpada u morima i na plažama. U nameri da se uvede zabrana ovakvih proizvoda, usvojena je Direktiva o plastici za jednokratnu upotrebu, a rok za njenu primenu u državama članicama bio je 3. jul ove godine. Međutim, svega nekoliko zemalja je do tog roka primenilo Direktivu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.