Električna energija

EPS će investirati 4.5 milijarde evra do 2025 godine

EPS akcionarsko drustvo javno preduzece privatizacija

Slika: EPS

Objavljeno

17.12.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.12.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije planira da u elektroenergetski sistem Srbije do 2025. godine uloži 4,5 milijarde evra, ali obnovljivi izvori energije još ne mogu da zamene ugalj kao osnovni energent, kaže direktor Sektora za strategiju EPS-a.

„Termoelektrane na ugalj će i dalje ostati dominantan oslonac u narednom periodu, uz usklađivanje s regulativom Evropske Unije u oblasti zaštite životne sredine. Eletroprivreda Srbije (EPS) je do sada uložila u ove procese oko 200 miliona evra i u narednom periodu se očekuje još 600 miliona evra”, rekao je Jakovljević na konferenciji „The Economist: Svet u 2017“, preneo je Tanjug.

On je takođe potvrdio nedavno najavljene planove EPS-a da investira oko 500 milona evra  u revitalizaciju hidroelektrana. Sredstva će biti obezbeđena iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

EPS planira projekte i u distributivnom delu, koji za cilj imaju povećanje sigurnosti snabdevanja i efikasniji rad postojećeg sistema, naglasio je Jakovljević i rekao da su planirane investicije od 4,5 milijardi evra.

Jakovljević je rekao da  postoji  potencijal i u obnovljivim izvorima energije i da je država na tom polju pripremila akcione planove koji će biti realizovani.

„Ono što treba reći, a što se najčešće pojavljuje kao pitanje, je da li obnovljivi izvori energije u Srbiji mogu biti alternativa uglju. U ovom trenutku, ne. U jednom dužem vremenskom periodu, ne“, rekao je Jakovljević u obraćanju učesnicima konferencije i dodao da se obnovljivi izvori energije trebaju uključiti što je tehnički i tehnološki najviše moguće i onoliko koliko neće ugroziti cenu kod krajnjih potrošača.

EPS planira projekte za smanjenje emisije ugljen-dioksida (CO2),  a takođe i radi na unapređenju energetske efikasnosti. „Kao EPS imamo određene zadatke u tom smislu vezano za smanjenje potrošnje primarne energije od ove godine, što pokušavamo da dostignemo i što ćemo, naravno, raditi i u narednom periodu,“ objasnio je Jakovljević.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

17. decembar 2016. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

17. decembar 2016. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike 

hrvatska Mezzanine Partners investicije

Hrvatski Mezzanine Partners uskoro aktivira fond za investicije u zelenu energiju

17. decembar 2016. - Mezzanine Partners, firma za upravljanje investicionim fondovima, osnovana je decembra 2021. godine u Zagrebu

severna makedonija gasna elektrana mickoski socar

Mickoski: Investitor želi da uloži milijardu evra u gasnu elektranu

17. decembar 2016. - U isto vreme državna elektroprivreda Elektrani na Severna Makedonija potpisala je memoranudm o saradnji sa kompanijom SOCAR