Firme u Hrvatskoj od ove godine dobile su obavezu izveštavanja o održivosti. U prvom krugu ozveštavanja u 2025. godni za poslovnu 2024. godinu, tu obavezu dobilo je 50 kompanija.
Ministarstvo financija, koje je nadležno za izveštavanje o održivosti u Republici Hrvatskoj, objavilo je spisak obveznika Izvještavanja o održivosti za poslovnu godinu koja započinje 1. januara 2024. godine ili nakon tog datuma.
Obaveza je propisana Zakonom o računovodstvu, kojim je u nacionalno zakonodavstvo prenesena Direktiva o korporativnom izveštavanju o održivosti (CSRD) Evropske unije, saopštila je Hrvatska gospodarska komora (HGK).
Propis predviđa da je izveštavanje za poslovnu godinu koja počinje 1. januara 2024. obavezno za sve velike preduzetnike, kao i matična društva velikih grupa koji su subjekti od javnog interesa na osnovu toga što su emitovali vrednosne papiri uvrštene na uređeno tržište bilo koje države članice EU, kreditne institucije, društva za osiguranje ili reosiguranje koji imaju više od 500 radnika.
Od obaveze izveštavanja u prvom krugu izuzete su određene firme
Inače, objavljen je i indikativni popis potencijalnih obveznika izveštavanja o održivosti u drugom krugu, što znači izveštavanje u 2026. za poslovnu 2025. koji je utvrđen na osnovu pokazatelja na poslednji dan poslovne 2023. Definitivan spisak biće utvrđen na osnovu preseka na poslednji dan 2024.
Od obaveze izveštavanja u prvom krugu izuzete su firme koje su subjekti od javnog interesa, ali će se zato one priključiti firmama iz drugog kruga.
HGK je uvela hrvatski ESG rejting kao model ocenjivanja održivih praksi
Inače, Evropska komisija je usvojila i Evropske standarde izveštavanja o održivosti (ESRS), ali su ta pravila bila kritkovana jer navodno „razvodnjavaju“ obaveze i omogućavaju grinvošing (greenwashing).
Kako bi pripremila kompanije na izveštavanje o održivosti HGK redovno organizuje radionice ESG akademije, a pripremila je i ESG vodič u kojem se mogu pronaći sve ključne informacije o ESG faktorima, ključnoj regulativi i strateškim smernicama, održivom finansiranju i ESG rejtingu.
HGK je u julu prošle godine uvela hrvatski ESG rejting kao model ocenjivanja održivih praksi koje primenjuju kompanije.
Zato je sada pozvala firme da se pripreme za ovu novu obavezu korišćenjem ESG rejtinga HGK-a, alata za procenu održivih praksi, odnosno uspešnosti poslovanja u odnosu na životnu sredinu, društvo i korporativno upravljanje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.