Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) sa još 36 organizacija traži da se predlog izmena Zakona o vodama povuče iz hitne skupštinske procedure jer nije omogućeno učešće javnosti, i uz tvrdnju da legalizuje korupciju.
Vlada Srbije namerava da uvede neposrednu pogodbu za zakup vodnog zemljišta u javnoj svojini za korišćenje rečnih nanosa odnosno peska i šljunka i postavljanje plutajućih objekata – splavova. To je „još jedno nezakonito i nasilničko prekrajanje zakona koji regulišu prirodne resurse“, a javnost nije bila informisana o izmenama Zakona o vodama i nije omogućeno njeno učešće, upozorava Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Predlog je 25. juna ušao u skupštinsku proceduru po hitnom postupku bez ikakve najave, a Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ga nije objavilo na svojoj veb stranici, navodi ova organizacija. Posredi je suštinska promena procedure odlučivanja o raspolaganju javnim dobrima, kojom se „dodatno otvara prostor za koruptivne aktivnosti, a eliminiše princip transparentnosti i javnih nabavki“, stoji u obrazloženju.
Zakup vodoizvorišta bez kriterijuma
Zahtev za povlačenje izmena Zakona o vodama je podržalo 36 ekoloških grupa i organizacija civilnog društva. Predsednik Upravnog odbora RERI-ja Jovan Rajić kazao je na konferenciji za štampu da se predlogom legalizuje korupcija.
Izmene su „skandalozne“ jer se vodno zemljište uključujući vodoizvorišta može dati u zakup „bez jasnih kriterijuma“ i „bez procedure“, čime se krše „osnovna pravila konkurencije i tržišta“, izjavio je Rajić. On je objasnio da se u predlogu vodno zemljište u Beogradu izdvaja od ostatka zemlje i protumačio da to pogoduje vlasnicima splavova u Beogradu.
U Beogradu na vodi splavova nema
Predviđeno je da o izmenama zakona sutra odlučuje resorni odbor Narodne skupštine Srbije, a već dan kasnije poslanici i poslanice. Predlog mora da se povuče iz procedure i stavi na uvid građanima, poručuju organizacije i pokreti, uključujući Odbranimo reke Stare planine i Skupštinu slobodne Srbije, i najavljuju otpor.
„Beograd na vodi je crvena zona za postavljanje splavova, a mi iz novobeogradskih blokova ne možemo da vidimo reku od splavova“, naglašava novinar i pripadnik udruženja Za naš kej Dušan Čavić.
Kontroverzne izmene Zakona o vodama u Sloveniji upravo su oborene na referendumu, do kojeg je došlo zahvaljujući zalaganju zaštitnika i zaštitnica životne sredine za inicijativu i pri skupljanju potpisa.
Treba pomenuti i da je Vlada Srbije usvojila uredbu kojom omogućava davanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe uključujući instaliranje elektrana na obnovljive izvore i odlaganje jalovine, pepela, šljake i drugih opasnih i štetnih materija.
Na taj potez se odlučila u jeku protesta protiv omogućavanja Rio Tintu i drugim kompanijama da istražuju litijum. Ta gigantska kompanija razvija projekat rudnika u Jadru, a aktivisti, stručnjaci i lokalno stanovništvo se žale na nepoštovanje procedure, izostavljanje javnosti iz odlučivanja i rizike od zagađivanja vode i zemljišta.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.