Investitori su pokazali interes da dobiju koncesije za gradnju solarnih elektrana snage 2.000 MW u Republici Srpskoj, i dosad su sa njima potpisani ugovori za postrojenja snage skoro 860 MW.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da RS trenutno dobar deo električne energije proizvodi iz fosilnih goriva, oko 60 odsto, dok ostatak dolazi iz obnovljivih izvora energije. Ali, on je uveren da će se ta slika u narednih nekoliko godina dosta promeniti, preneli su lokalni mediji.
Đokić je naveo da su investitori iskazali interes za dobijanje koncesija za instaliranje solarnh elektrana snage 2.072 MW. Po tom osnovu su dosad zaključeni ugovori o koncesijama za postrojenja snage 856 MW, rekao je Đokić na konferencija „Balkan solar samit“, koja se održava u Banjaluci.
Đokić: reč je o pouzdanim partnerima koji će sigurno izgraditi elektrane
On je istakao da su to pouzdani partneri, koji će sigurno izgraditi te elektrane, dok će ostali projekt biti razmatrani, a zatim i zaključivani ugovori o koncesijama.
Inače, poslednja koncesija koju je odobrila Vlada Republike Srpske odnosi se na fotonaponsku elektranu snage 500 MW.
Đokić je naglasio da je RS stvorila uslove za investicije u energetiku, i to ne samo za Elektroprivredu Republike Srpske (ERS) nego i za privatne ulagače. Ali, namera je da se solarne energije približi i građanima, i to se radi kroz program energetske efikasnosti i proizvodnju struje u solarnim panelima instaliranim na krovovima stambenih objekata.
Procedura za koncesije traje najmanje šest meseci
Inače, procedura za dobijanje koncesije za gradnju solarne elektrane u RS traje u optimanoj situaciji oko šest meseci, prenosi Capital.ba. Investitor prvo mora da podnese inicijativu Vladi, kao i da dostavi studiju opravdanosti projekta, a zatim Ministarstvo energetike i rudarstva analizira tu inicijativu.
Ministarstvo onda šalje zahtev Vladi, i ako odluka bude pozitivna kreće priprema javnog poziva.
Maja Šuput, predsednica Komisije za koncesije, izjavila je da Komisija nakon javnog poziva može da predloži Vladi da se ugovor zaključi, ali i da se ne zaključi.
Solarna energija bila je tema i sastanka Radovana Viškovića, predsednika Vlade RS i Kristofera Šeldona, šefa Kancelarije Svetske banke za BiH i Crnu Goru. Predstavnici Svetske banke naglasili su na sastanku da su zainteresovani za podršku projektima u energetskom sektoru, sa posebnim osvrtom na instalacije solarnih panela, saopštila je Vlada.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.