Vesti

INA namerava da proizvodi zeleni vodonik u Rafineriji nafte Rijeka

ina zeleni vodonik vodik rijeka rafinerija

U toku je modernizacija riječke rafinerije (foto: INA)

Objavljeno

30.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska naftno-gasna kompanija INA namerava da započne proizvodnju zelenog vodonika iz solarne energije u okviru svoje Rafinerije nafte Rijeka.

INA je u sklopu transformacije u energetsku kompaniju već započela gradnju solarnih elektrana, a sada se okreće i proizvodnji vodonika, koji je trenutno jedno od glavnih rešenja za dekarbonizaciju industrije i transporta.

Kompanija je za postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika i dve solarne elektrane Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja uputila zahtev za ocenu potrebe pripreme uticaja ovog projekta na životnu sredinu.

Elektrolizer će imati snagu od 10 MW

Zeleni vodonik proizvodiće se tehnologijom elektrolize vode pomoću protonske membrane (eng. polymer electrolyte membrane electrolyser – PEM EL) snage 10 MW, navodi se u zahtevu.

Planirana godišnja proizvodnja zelenog vodonika je oko 1.500 tona ili 4,5 tona dnevno, a namenjen je transportnom sektoru Hrvatske i za sopstvenu potrošnju Rafinerije nafte Rijeka. Inače, INA već proizvodi i koristi vodonik u ovoj rafineriji, ali reč je o sivom vodoniku – iz prirodnog gasa.

Vodonik će biti skladišten na istoj lokaciji na ukupno 2.000 kvadratnih metara.

Solarne elektrane na dve odvojene lokacije

Za potrebe rada elektrolizera biće izgrađane dve fotonaponske elektrane, na dve odvojene lokacije. Elektrane će osigurati deo potrebne struje za njegov rad, dok će ostatak dolaziti iz mreže.

Elektrana FNE2 biće instalirana na površini od jednog hektara i imaće snagu od 8 MW, dok će se FNE3 nalaziti na 0,75 hektara i imaće kapacitet od 4,8 MW. Očekivana prosečna godišnja proizvodnja električne energije fotonaponskih elektrane je oko 18.000 MWh.

Na lokaciji gde će se nalaziti postrojenje za vodonik i dve elektrane biće izgrađena sva potrebna infrastruktura, kao što su trafostanice, dalekovodi, cevovodi), piše u zahtevu, koji predstavlja jedan od prvih koraka u realizaciji projekta.

Inače, Hrvatska je u martu ove godine usvojila Strategiju za vodonik do 2050.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Sirok front u javnosti protiv proglasenja projekta Jadar strateskim projektom EU

Širok front u javnosti protiv proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU

30. novembar 2022. - Nacionalni konvent o EU izrazio je u pismu evropskim zvaničnicima zabrinutost zbog posledica davanja strateškog statusa projektu Jadar

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

30. novembar 2022. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

30. novembar 2022. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici

EPS objavio konkurs za zaposljavanje 20 inzenjera

EPS objavio konkurs za zapošljavanje 21 inženjera

30. novembar 2022. - Akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije (EPS) će zaposliti 20 mladih inženjera u ogranacima TENT, TE-KO Kostolac, Đerdap i Drinsko-Limske HE