Idrija će među prvima u Sloveniji ugraditi baterije za skladištenje električne energije na lokalnom nivou i pomoću sistema upravljanja javnom infrastrukturom postići fleksibilnost u potrošnji struje. Taj gradić je uključen u nacionalni projekat NEDO s japanskim partnerima.
Kolektor Sisteh montira sistem baterija za skladištenje struje u maloj hidroelektrani u Idriji u okviru trogodišnjeg projekta za pametne mreže. Glavni partneri su japanska Organizacija za novu energetiku i razvoj industrijske tehnologije (NEDO), njen ovlašćeni izvođač Hitachi i ELES.
Završetak instalacije opreme i predaja na korišćenje zakazani su za jun, posle čega treba da usledi šestomesečni probni rad u okviru pretvaranja Idrije u pametni grad.
Sistem koji uvodi Idrija daje prioritet javnim i zdravstvenim službama u slučaju nestanka struje
Ukoliko dođe do nestanka struje, napajanje će se nastaviti za dom zdravlja, vatrogasnu i policijsku stanicu, psihijatrijsku bolnicu i dom za stare. Kompanije su navele da će uvođenje mikromreže takođe poboljšati efikasnost potrošnje električne energije.
Prva faza projekta NEDO sprovedena je u Mariboru i Celju
Projekat demonstracije pametnih mreža i pametnih zajednica, za kojeg se takođe koristi akronim NEDO, jedna je od najvećih japanskih investicija u Sloveniji, vredna 35 miliona evra. Prvo je sproveden u Mariboru i Celju, drugom odnosno trećem gradu po veličini u zemlji. Prestonica Ljubljana i Idrija su u drugoj fazi.
Slovenačko-japanski pokazni projekat osvojio međunarodno priznanje
Sistem za skladištenje energije je hibridan – kombinovane su litijum-jonske i olovo-kiselinske baterije maksimalne operativne snage jednog megavata i kapaciteta 1,2 megavat-sata. To znači da, na primer, sat i 12 minuta mogu da snabdevaju potrošače ukupne snage jednog megavata. Kolektor Sisteh je takođe prilagodio instalacije u maloj hidroelektrani.
Nacionalni operater sistema prenosa električne energije ELES dobio je prošle godine priznanje ISGAN Award of Excellence za ovaj slovenačko-japanski projekat. Poduhvat će omogućiti elektroenergetskom sistemu i lokalnoj zajednici da isprobaju nove funkcije na polju snabdevanja strujom i upravljanja, uvedene pomoću nezagađujućih tehnologija.
U NEDO se ubrajaju digitalna rešenja u oblaku, a obuhvata i potrošače iz kategorije domaćinstava. Integrisani sistem upravljanja distribucijom (DMS) doprinosi kontroli napona. Projekat je zamišljen kao model za mala i srednja preduzeća za distribuciju električne energije.
Po ranijoj proceni generalnog direktora ELES-a Aleksandera Mervara, Slovenija je do sada instalirala baterije od barem 40 megavata, kada se sve sabere, a ukupni kapacitet im je 150 megavat-sati. U te brojke ulaze i sistemi za skladištenje struje iz projekta NEDO.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.