Klimatske promene

I nauka i vera: Crkva Engleske prodaje udele u naftnim i gasnim kompanijama zbog manjka klimatske akcije

crkva-engleske-klimatska-akcija

Foto: diego_torres from Pixabay

Objavljeno

27.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.06.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crkva Engleske prodaje svoje udele u naftnim i gasnim kompanijama jer ne čine dovoljno u borbi sa klimatskim promenama. Crkva je saopštila da namerava da pre kraja 2023. godine izađe iz vlasništva preostalih 11 takvih kompanija u svom investicionom portfoliju.

Ova, najnovija odluka se odnosi na gigante kao što su Shell, BP i ExxonMobil, ali je Crkva Engleske već 2021. godine izbacila 20 velikih naftnih i gasnih kompanija iz svog portfolija, navodi se u medijskim izveštajima.

Inicijativa je zasnovana na odluci Generalnog sinoda iz 2018. godine, koji je odredio rok do 2023. da se crkva povuče iz vlasništva kompanija koje ne preduzimaju adekvatne mere da pomognu u ispunjavanju ciljeva Pariskog sporazuma.

Crkva Engleske odavno poziva kompanije da ozbiljno shvate klimatske promene

“Odavno pozivamo kompanije da ozbiljno shvate klimatske promene, a posebno da se usklade sa ciljevima Pariskog sporazuma o klimi”, rekao je kenterberijski nadbiskup Džastin Velbi, dodavši da je izvestan napredak postignut, ali da to nije ni izbliza dovoljno.

“Crkva će slediti ne samo nauku, već i našu veru – obe nas pozivaju da radimo na klimatskoj pravdi. Klimatska kriza ugrožava planetu na kojoj živimo i ljude širom sveta, koje nas Isus Hrist poziva da volimo kao svoje bližnje”, izjavio je Velbi.

Crkva je glasna u diskusijama o klimi uprkos malim udelima u sektoru nafte i gasa

Crkva Engleske je mali investitor u naftu i gas, a njeni udeli čine manje od 1% njenog zadužbinskog fonda, vrednog 10,3 milijardi funti, dok je u ovaj sektor uloženo svega oko sedam miliona funti iz njenog penzionog fonda vrednog 3,2 milijarde funti. Uprskos tome, ona igra značajnu ulogu u pregovorima sa kompanijama o klimatskim promenama.

I Rimokatolička crkva poziva na klimatsku akciju

Poslednjih godina su i drugi verski lideri, poput poglavara Rimokatoličke crkve, pape Franje, pozvali na hitniji odgovor na klimatske promene, uključujući i pravednu tranziciju sa fosilnih goriva na čistu energiju.

Takođe, Vatikan je u nekoliko navrata predložio prodaju udela u sektoru fosilnih goriva kao dobru opciju za katoličke institucije, navodi Earthbeat. Na sajtu se takođe navodi da je mali broj katoličkih institucija to i učinio, ali da je Vatikanska banka 2020. godine saopštila da nema nikakvih ulaganja u fosilna goriva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

visoke temperature, smrtni slucajevi, Evropa

Visoke temperature 2023. uzrokovale skoro 48.000 smrtnih slučajeva u Evropi

27. jun 2023. - Studija barselonskog Instituta za globalno zdravlje pokazuje da je 2023. u Evropi skoro 48.000 ljudi preminulo zbog ekstremne vrućine

Veliki sumski pozari mogu da izazovu formiranje vatrenih oblaka

Veliki šumski požari uzrokuju formiranje vatrenih oblaka

27. jun 2023. - Jaki šumski požari mogu da stvore sopstvene meteorološke uslove, sa vatrenim oblacima, olujama sa grmljavinom i vatrenim tornadima

U julu 2024. zabelezen najtopliji dan u istoriji merenja

U julu 2024. zabeležen najtopliji dan u istoriji merenja

27. jun 2023. - Nedelja, 21. jul, bila je natopliji dan u istoriji merenja, pokazuju podaci Kopernikove Službe za posmatranje klimatskih promena C3S

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

27. jun 2023. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu