OIE

Hvatač vetra – inovativna plutajuća vetroelektrana

Hvatac vetra, inovativna plutajuca vetroelektrana

Foto: Enova

Objavljeno

18.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Decenijama smo navikavani na vetroparkove kao niz identičnih vetroturbina. Kako bi unapredila efikasnost plutajućih vetroelektrana, norveška kompanija Wind Catching Systems je potpuno promenila pristup i osmislila hvatač za vetar.

Izgradnja vetroelektrane na otvorenom moru je izazovan poduhvat. Ipak, prednost plutajućih turbina je to što se mogu instalirati u dubljim vodama nego one sa stubovima ukopanim u dno i na mestima sa jačim vetrom. Ono na čemu radi Wind Catching Systems se najpribližnije može opisati kao velik plutajući zid na kome se nalaze nizovi vetroturbina.

Hvatač će biti 300 metara visok i 350 metara širok, sa 126 vetroturbina

Veliki model na kom kompanija radi imaće visinu 300 metara i širinu 350 metara. Izrada ovog Ajfelovog tornja na vodi je još uvek u dalekoj budućnosti. Plan je da velika verzija hvatača ima 126 turbina od po jednog megavata. Međutim, za početak je isplaniran pilot-model koji će imati između sedam i 12 turbina, a tačan broj će biti odlučen u narednih nekoliko meseci, rekli su u kompaniji.

Hvatač vetra plutajuća platforma sa velikim brojem vetroturbina

Ideja koja stoji iza sistema hvatača vetra je maksimizacija proizvodnje energije u koncentrisanom području. Projektovan je da omogući samostalni sistem održavanja kojeg će omogućiti ugradnja liftova. Na taj način se eliminiše potreba za specijalizovanim plovilima za remonte plutajućih vetroparkova.

Wind Catching Systems ima istaknute investitore

Inovacije privlače pažnju, pa je Wind Catching Systems uspeo da pridobije istaknute ulagače. Kompanija je prošlog juna saopštila da je sklopila strateški sporazum sa automobilskim gigantom General Motors preko njegove ispostave GM Ventures, koja učestvuje u investicijama u neoprobanu tehnologiju.

Početkom 2023, kompanija je objavila da joj je dodeljena donacija vrednosti 872.500 dolara od Enove, agencije norveškog Ministarstva klime i životne sredine. “Grant će podržati početnu implementaciju hvatača vetra u punoj veličini“, piše u saopštenju. To je bila druga donacija od Enove. Prva, 2,1 milion dolara, odobrena je prošle godine za razvoj tehnologije i projektovanje.

Hvatač vetra i ptice

Vetroturbine su jedna od najnaprednijih tehnologija za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, ali mogu biti pogubne po ptice. Zbog pozicioniranosti vida kod ptica, neretko se dešava da udare u njihove lopatice. Naučnici su nedavno predložili farbanje elisa kao rešenje.

Hvatač vetra je dosta drugačiji, te je osnivač i direktor Wind Catching Systemsa Ole Heghejm u intervjuu za CNBC rekao da je upravo konstrukcija hvatača vetra rešenje ovog problema. „Imamo veliku strukturu iza turbina i nadamo se da će biti vidljiva pticama“, izjavio je, objašnjavajući da postoji i mogućnost da se u strukturu ugrade sistemi za detekciju i odvraćanje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarni paneli inovacije heliup startap nagrada evropa

Francuski Heliup sa ultralakim solarnim panelima osvojio Zlatnu evropsku nagradu za solarne startapove 2025.

18. maj 2023. - Jedinstvena tehnologija, razvijena u Francuskoj, zasnovana je na tankom staklu i na inovativnom konceptu instalacije

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

18. maj 2023. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

18. maj 2023. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.

solarna elektrana stadion fudbal borusija dortmund ja solar signal iduna park

Najveća solarna elektrana na krovu stadiona biće instalirana u Nemačkoj

18. maj 2023. - Signal Iduna Park – dom fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda biće dom najveće solarne elektrane na krovu stadiona na svetu