Električna energija

Hrvatska sprema zakonska rešenja za nuklearnu energiju, SMR-ove

Hrvatska zakonska resenja nuklearnu energiju SMR

Foto: Ministarstvo gospodarstva

Objavljeno

13.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo gospodarstva je oformilo radnu grupu za analizu i zakonodavni okvir koji bi omogućili Hrvatskoj da uvede nuklearnu energiju, uključujući mogućnost izgradnje SMR-ova. Ova inicijativa je usmerena i na pokretanje punih studijskih programa na domaćim univerzitetima.

Hrvatska, članica neformalnog Nuklearnog saveza kojeg predvodi Francuska, razmatra opcije za izgradnju nuklearnih elektrana. Ta zemlja je vlasnik polovine nuklearke Krško, koja se nalazi uz granicu u Sloveniji. To postrojenje pokriva 16 odsto domaće potrošnje električne energije. Ministarstvo gospodarstva je u Zagrebu održalo skup na kojem je osnovalo radnu grupu za nuklearnu energiju.

Činiće je stručnjaci iz akademske zajednice, državnih institucija i energetskog sektora. Imaju zadatak da prilagode određena zakonska rešenja dostignućima u nauci i tehnologiji, navodi ministarstvo. Mnoge zemlje u Evropskoj uniji intenzivno analiziraju i razvijaju nove nuklearne projekte, stoji u objavi.

Šušnjar: Hrvatska će analizirati sve energetske opcije uključujući nuklearnu

Za Hrvatsku je nužno doneti odluke koje će omogućiti analiziranje svih energetskih opcija i osigurati energetsku bezbednost i nacionalnu stabilnost, poručio je ministar Ante Šušnjar. Nuklearna energija je niskougljenična bazna energija koja može da se koristi za proizvodnju zelenog vodonika i drugih čistih energenata, podsetio je.

Radna grupa treba da omogući osnivanje zavoda ili agencije za nuklearnu energiju koja bi bila nezavisno regulatorno telo. Navedeni eksperti će sa svojim strateškim preporukama imati ključnu ulogu u oblikovanju scenarija razvoja energetike uključujući nuklearnu opciju, ističu u ministarstvu.

Novi panel će raditi studije i analizirati potencijalne lokacije za razvoj nuklearnih kapaciteta, kazali su zvaničnici. U igri su i klasične nuklearke i mali modularni reaktori iliti SMR-ovi. Ova potonja tehnologija omogućava fleksibilniju, sigurniju i bržu implementaciju nuklearne energije u nacionalne energetske sisteme, napomenulo je ministarstvo. Dodalo je da su sigurnosni standardi za SMR-ove stroži i da takvi pogoni omogućavaju decentralizovano snabdevanje električnom energijom.

Izborni predmeti na fakultetima će prerasti u kompletne studijske programe

Osim toga, Ministarstvo gospodarstva se zalaže za uspostavljanje celokupnih programa studija za nuklearnu energiju na domaćim fakultetima. Neki trenutno imaju izborne predmete te vrste.

„Hrvatska mora pravovremeno prepoznati globalne trendove i donijeti odluke koje će dugoročno osigurati energetsku stabilnost i održivost. Naša nuklearna agenda usmjerena je na smanjenje emisija CO₂ i osiguranje dugoročne energetske neovisnosti Republike Hrvatske“, izjavio je Šušnjar.

Inače, i dalje nije utvrđeno da li bi Hrvatska učestvovala u mogućoj izgradnji drugog bloka nuklearne centrale Krško.

Na svetu su u pogonu tek tri nuklearna postrojenja sa SMR tehnologijom. Akademik Lomonosov (KLT-40S) ruske državne kompanije Rusatom je plutajuća elektrana. Puštena u rad 2020, sastoji se od dva reaktora. Imaju kapacitet proizvodnje toplotne energije od po 150 megavata, a svaki daje i do 32 megavata struje.

HTR-PM u Kini je reaktor četvrte generacije, visokotemperaturni i sa hlađenjem na gas (HTGR). Izgrađen je 2021. godine. Zapravo se sastoji od dva reaktora, sa po 500 megavata snage za proizvodnju toplotne energije, i jedne elektroturbine od 210 megavata. Njegovo uranijumsko gorivo je u grafitnim kuglama, koje nazivaju oblucima. Elektrana se hladi helijumom. Treći SMR je probni reaktor u Japanu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

13. februar 2025. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

13. februar 2025. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

13. februar 2025. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

13. februar 2025. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima