OIE

Hrvatska posle četiri godine povećala naknadu za obnovljive izvore energije

Slika: Pixabay

Objavljeno

04.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska je posle četiri godine povećala naknadu za obnovljive izvore energije (OIE) koju plaćaju građani preko računa za struju. Naknada je povećana sa 3,5 lipa (0,47 evra) po kilovat-satu (kWh) na 10,5 lipa po kWh (1,42 evra).

Odluka o povećanju naknade koju je Vlada Hrvatske donela 31. avgusta, stupila je na snagu 1. septembra. Ta naknada koju plaćaju svi potrošači električne energije, nije menjana od 2013. godine.

U međuvremenu su povećani kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, a pošto naknade nisu menjane finansijska održivost Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE) koji isplaćuje naknade proizvođačima struje iz OIE, bila je dovedena u pitanje, posebno 2016. i 2017, rekao je ministar zaštite životne sredine i energetike Hrvatske Tomislav Ćorić.

On je rekao da je ovim povećanjem naknade zatvorena finansijska konstrukcija za 2017. i 2018. godinu i dodao da veruje da u narednom periodu neće biti daljnjih korekcija naknade.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković je rekao da se nada da pitanje naknada neće biti na dnevnom redu do sredine 2019. godine i da će se u razgovorima s društvima koja se bave obnovljivim izvorima energije pronaći i neki drugi načini kako bi se povećali prihodi za HROTE.

Bez velikog povećanja računa za struju

Računi za električnu energiju za domaćinstva će se u proseku povećati za 22,90 kuna (3,09 evra), a hrvatski zvaničnci ističu na da će računi u suštini biti manji, pošto je Vlada Hrvatske početkom godine umanjila PDV za električnu energiju sa 25 na 13 posto kako bi se ublažili efekti povećanja naknade za OIE.

Za prosečnu mesečnu potrošnju domaćinstva od 292 kWh, račun za struju s naknadom od 3,5 lipe (0,42 evra) po kWh do 31. decembra 2016. godine je iznosio 294 kune ili 39,63 evra (PDV 25 posto), a do početka septembra ove godine 266 kuna ili 35,85 evria (PDV 13 posto).

Naknada za OIE će biti povećana i za privredu na 10,5 lipa ili 1,42 evra po kWh.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ve ivovik bih probni rad

Vetropark Ivovik u BiH započeo probni rad

4. septembar 2017. - Vetroelektrana Ivovik, četvrta u Bosni i Hercegovini, započela je probni rad

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

4. septembar 2017. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

4. septembar 2017. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

4. septembar 2017. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.