OIE

Hrvatska ostvarila energetske ciljeve za 2020, ima potencijal da postane hab JIE

Hrvatska ostvarila ciljeve u OIE i energetskoj efikasnosti za 2020

Slika: Evropska komisija

Objavljeno

01.02.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.02.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska ima potencijal da postane glavno energetsko čvorište Jugoistočne Evrope s obzirom na svoje hidropotencijale i obilje sunčeve i energije vetra koje još nisu dovoljno iskorišćene, rekao je prilikom posete Hrvatskoj Maroš Ševčovič, potpredsednik Evropske komisije (EK) zadužen za energetsku uniju.

Ševčovič je naveo da Hrvatska ima taj potencijal, ali da ako želi da postane energetsko čvorište onda mora da primeni sva pravila tržišta i stvori čvrste veze sa državama–članicama kao i sa susednim zemljama na području Jugoistočne Evrope kako bi se poboljšala sigurnost snabdevanja i olakšala trgovina električnom energijom i gasom, prenose hrvatski mediji.

Potpredsednik Evropske komisije posetio je Hrvatsku samim krajem januara, u okviru druge turneje posvećene ispunjavaju ciljeva Energetske unije. Cilj posete je da se razmotri priprema nacionalnog energetskog i klimatskog plana za period 2021-2030, razvoj hrvatskog unutrašnjeg energetskog tržišta i njegova uloga u regionalnoj saradnji.

Na konferenciji Nova hrvatska energetska strategija, koju je organizovao dnevnik Jutarnji list u Zagrebu, Ševčovič je naglasio da je Hrvatska sa 28 odsto energije koja dolazi iz obnovljivih izvora dostigla, i čak premašila nacionalne ciljeve za 2020, kada su u pitanju obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost.

Šefčovič je ipak naglasio da bez obzira na ove pozitivne rezultate, Hrvatska mora da nastavi da ulaže napore u tom pravcu, posebno sada kada je privredni rast dobio na zamahu i kada je cena obnovljive energije pala.

“To je važno kako bismo zajedno postigli i ciljeve iz obaveza koje proizlaze iz Pariskog sporazuma”, rekao je Ševčovič u intervjuu za Jutarnji list, i dodao da u vreme četvrte industrijske revolucije, on ohrabruje i Hrvatsku i sve druge članice EU da investiraju u nacionalne ciljeve koji se tiču energetike i klime do 2030.

Ševčovič je rekao i da je još jedna prednost Hrvatske njena geografska lokacija kada je u pitanju prekogranična trgovina obnovljivom energijom, i kao najbolji primer saradnje na tom nivou naveo CESEC inicijativu Evropske komisije za saradnju zemalja centralne i jugoistočne Evrope.

Ova Inicijativa je pokrenuta 2015, kako bi se omogućilo sigurnije snabdevanje gasom u zemljama-članicama EU u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, a septembra prošle godine je proširena na električnu energiju, energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija solar termal novi sad toplana ugovor kredit macura

Srbija obezbedila finansiranje za inovativan projekat solarno-termalnog skladištenja energije

1. februar 2018. - Projekat će obezbediti dekarbonizaciju daljinskog sistema grejanja i uslove za balansiranje elektroenergetskog sistema

Podkast Razgovori o energetskoj tranziciji

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Dušanom Macurom: energetski izazovi i modernizacija daljinskog grejanja

1. februar 2018. - U prvoj epizodi novog podkasta Razgovori o energetkoj tranziciji, Danko Kalkan iz kompanije Ernst & Young razgovarao je sa Dušanom Macurom iz Novosadske toplane o trenutnoj energetskoj situaciji u svetu, kao i o izazovima i prilikama u sektoru daljinske energetike

hrvatska subvencije zelena tranzicija ministarstvo fzoeu

Hrvatska će 2025. podeliti subvencije od 652 miliona evra za zelenu tranziciju

1. februar 2018. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavili su godišnji plan javnih poziva

Tok integracije Energetske zajednice EU stabilan nece ublaziti CBAM udarac

Tok integracije Energetske zajednice u EU stabilan, ali to neće ublažiti CBAM-ov udarac

1. februar 2018. - Ugovorne strane Energetske zajednice su ove godine pokazale da teže ustrajnom prenošenju evropskog zakonodavstva