OIE

Hrvatska elektroprivreda traži partnere zainteresovane za razvoj i prodaju projekata OIE

Foto: Pixabay

Objavljeno

06.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.02.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska elektroprivreda d.d (HEP) istražuje mogućnost razvoja i izgradnje projekata obnovljivih izvora energije (OIE) u Hrvatskoj i integracije već gotovih ili u visokom stepenu razvoja OIE projekata u svoj proizvodni portfolio, navodi se u javnom pozivu kompanije za dostavljanje izjava o zainteresovanosti.

HEP traži zainteresovane Partnere za razvoj i prodaju projekata obnovljivih izvora energije na području Republike Hrvatske, i to jedinice lokalne samouprave (gradove i opštine) zainteresovane za izgradnju solarnih elektrana koje će doprinos razvoju i izgradnji projekata dati kroz zajedničku pripremu prostorno-planske dokumentacije za projekte solarnih elektrana, površine veće od 100.000 m2, i partnere (pravna ili fizička lica).

Poziv zainteresovanim partnerima odnosi se na partnere zainteresovane za: prodaju projekata neintegrisanih solarnih elektrana u razvoju, snage od 2 MW i veće, prodaju projekata vetroelektrana u razvoju, prodaju projekata vetroelektrana u pogonu, prodaju projekata hidroelektrana u razvoju, snage od 1 MW i veće, i prodaju projekata hidroelektrana u pogonu, snage od 1 MW i veće.

HEP poziva sve zainteresovane strane da pošalju Pismo o namerema do zaključno 31. decembra 2019. godine.

HEP planira ulaganja od milijardu kuna godišnje u OIE

HEP planira da ulaže prosečno milijardu kuna (oko 135 miliona evra) godišnje u hidroelektrane i ostale obnovljive izvore energije, što će omogućiti povećanje udela OIE sa 35% na 50% do 2030. godine, saopštio je HEP u decembru 2018. godine.

Taj cilj HEP planira da postigne revitalizacijom, odnosno povećanjem snage i proizvodnje postojećih hidroelektrana, izgradnjom novih hidroelektrana i ulaganjima u ostale obnovljive izvore energije, saopštila je kompanija.

U revitalizaciju hidroelektrana HEP planira da uloži ukupno oko 3,6 milijardi kuna (oko 487 miliona evra), od čega je do danas uloženo oko 1,4 milijarde kuna (oko 189,4 miliona evra), dok će do završetka revitalizacije 2028. godine uložiti još oko 2,2 milijarde kuna (oko 297,6 miliona evra). Rezultat tog investicionog ciklusa biće dodatnih 160 megavata nove snage u hidroelektranama, što odgovara snazi jedne velike hidroelektrane koja bi bila šesta po veličini među postojećim HEP-ovim hidroelektranama, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

6. februar 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

6. februar 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

6. februar 2019. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

6. februar 2019. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.